Przegląd auta przed zakupem

filia-lodz-zgierska-galeria-6-926043932

Ogłoszenia o sprzedaży samochodu są wszędzie. Każdy reklamuje swój pojazd jako zadbany, sprawny i bezwypadkowy. Ile jest w tym prawdy, a ile działań marketingowych? Nie wiadomo, ale aby kupić naprawdę dobry samochód używany trzeba wykazać się minimalną wiedzą, intuicją i…odrobiną sprytu. Podpowiemy, jak uniknąć kupienia pojazdu w złym stanie technicznym.

Jak przygotować się do zakupu auta używanego?

Opis samochodu wystawionego na sprzedaż ma na celu przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Choć muszą znajdować się w nim wszystkie podstawowe informacje na temat pojazdu, a zwyczajem stało się także zamieszczanie zdjęć, to mimo wszystko należy zachować dozę sceptyzmu. Niezbyt często zdarza się, aby były wymieniono wszystkie usterki samochodu, a także wszystkie przeprowadzone remonty. Jeśli pojazd nie był serwisowany w ASO trzeba opierać się jedynie na słowach sprzedającego i własnej spostrzegawczości. Warto być przygotowanym na to, że rzeczywistość może różnić się od opisu ogłoszenia.

Przede wszystkim – nie kupuj samochodu samotnie. Zabierz ze sobą osobę towarzyszącą, a najlepiej taką, która posiada jakiekolwiek doświadczenie w zakresie konserwacji i naprawy samochodów. Nawet jeśli nie jest to wiedza zawodowa, będziesz mieć blisko siebie kogoś o obiektywnej opinii i świeżym spojrzeniu. We dwoje łatwiej zauważyć usterki, od których sprzedający chce odwrócić uwagę.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu auta?

Kupując samochód od osoby prywatnej dokładnie sprawdź całą dostępną dokumentację. Upewnij się, czy dane podane w ogłoszeniu są zgodne z stanem faktycznym, a przy oględzinach skup się na trzech, najważniejszych kwestiach: ślady rdzy na nadwoziu; ślady szpachli; rysy i pęknięcia.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu auta jest więcej, ale w przypadku osoby nie posiadającej wiedzy o samochodach, te powinny być uznane, jako podstawowe. Weryfikacją innych części pojazdu może zająć się np. stacja kontroli pojazdów – mówi pracownik stacji okręgowej Damal w Łodzi.

 • ślady rdzy – szczególną uwagę zwróć na miejsca, takie jak progi, podłoga, nadkola i wszystkie elementy zakryte wykładziną czy wycieraczką;
 • ślady szpachli – świadczą o wypadkach i kolizjach; niepokojące powinny być wybrzuszenia czy nierówności lakieru – można dokonać także pomiaru grubości lakieru, ale potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt; ważny jest także kolor lakieru;
 • rysy i pęknięcia – dotyczą szyb, lamp i lusterek, zawsze sprawdzaj ewentualnie ślady odprysków.

Twój potencjalny samochód przeszedł pierwszą, wizualną weryfikację – co dalej?

142243237374098600

Sprawdzanie pojazdu przed zakupem w stacji kontroli pojazdów

Jeśli jesteś zdecydowany na dany pojazd, podoba Ci się w nim wszystko – łącznie z ceną, warto ostatecznie upewnić się co do jakości, którą przedstawia sprzedający. W tym momencie najrozsądniejszym wyjściem jest wizyta w stacji kontroli pojazdów – okręgowej lub podstawowej. Dlaczego?

Po pierwsze, jest ona wyposażona w specjalistyczny sprzęt, w którym precyzyjnie określisz jakość działania hamulców, ustawienie świateł czy stan zawieszenia. Kupując samochód bez profesjonalnej kontroli możesz opierać się tylko na własnej intuicji i pobieżnym sprawdzeniu kluczowych elementów.

Po drugie, otrzymujesz wydruk komputerowy, w którym wyszczególnione są wszystkie działania wykonane przez diagnostę, wraz z ich rezultatami i normami, które powinny spełniać.

Po trzecie, sprawdzenie czy auto przechodziło kolizje oraz czy nie zostało zgłoszone jako skradzione. Zadbanie o tę kwestię jest szczególnie ważne w przypadku samochodów kupowanych od pośredników lub sprowadzanych spoza granic naszego państwa.

Wizyta w stacji kontroli pojazdów i skorzystanie z potwierdzenia stanu technicznego pojazdu jest usługą płatną. Waha się ona w zależności od zakresu czynności, ale w wielu wypadkach to tańsze rozwiązanie niż wizyta kontrolna w ASO. Niekiedy wizyta w serwisie może stanowić dużą część wartości auta – stacje kontroli pojazdów wypadają w tym względzie o wiele korzystniej.

Co może być sprawdzone podczas kontroli przed zakupem?

Diagnosta ze stacji Damal, działającej w Łodzi twierdzi, że wizyty w stacjach kontroli pojazdów przed podjęciem decyzji o zakupie auta stają się coraz częstszym zjawiskiem. Wiele osób woli zaufać profesjonalnemu sprzętowi i specjaliście, który rzeczywiście posiada doświadczenie mechaniczne, niż zdawać się na dobre opinie sprzedającego.

W ramach usługi weryfikacji pojazdu można oczekiwać informacji, takich jak:

 • stan amortyzatorów,
 • siła hamowania,
 • stan zawieszenia,
 • stan układu kierowniczego,
 • ustawienia oświetlenia,
 • ustalenie poziomu hałasu,
 • pomiar grubości lakieru,
 • sprawdzenie silnika.