POMYSŁ NA WŁASNY BIZNES – POMOC DROGOWA

Wiele osób marzy od dziecka o pracy w branży transportowej, ponieważ nie jeden z nas interesuje się autami, motocyklami lub samochodami ciężarowymi. Pewna grupa osób, to fanatycy pojazdów specjalistycznych i do takich zaliczyć można pomoc drogową. Skoro można o czymś marzyć, to warto spróbować, aby stało się to rzeczywistością i otworzyć swój biznes.

Wobec tego czemu nie spróbować założenia własnej działalności gospodarczej i świadczyć usługi pomocy drogowej? Dobrze reklamowana i rekomendowana firma, która zajmuje się holowaniem, usuwaniem drobnych usterek samochodów na miejscu, dowożeniem paliwa, wymianą koła, może być naprawdę dobrym interesem

CHARAKTERYSTYKA ŚWIADCZENIA USŁUG POMOCY DROGOWEJ

Prowadzenie działalności w charakterze pomocy drogowej polega na transportowaniu i przewożeniu pojazdów, które brały udział w zdarzeniach drogowych (kolizja, wypadek) lub doznały awarii i nie mogą samodzielnie przemieszczać się po drodze. Przewóz takich samochodów odbywa się z miejsca kolizji lub awarii do wybranego warsztatu, mechanika lub w wyznaczone miejsce. Transport pojazdów lawetą, to główna gałąź działalności pomocy drogowej, ale nie jedyna. Samochodem specjalistycznym z lawetą można transportować pojazdy również w innym celu.

KTO MOŻE ZAŁOŻYĆ FIRMĘ ZAJMUJĄCĄ SIĘ POMOCĄ DROGOWĄ?

Pewnie część osób może ogarnąć zdziwienie, ale według polskich przepisów usługi transportowe w charakterze pomocy drogowej może wykonywać w praktyce każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii w odpowiedniej kategorii. W Polsce wykonywanie usług w zakresie pomocy drogowej nie jest specjalnie regulowane przepisami, więc to prowadzenia takiej firmy nie muszą być wymagane dodatkowe dokumenty.

W wielu przypadkach konieczne są inne uprawnienia i pozwolenia, wskazane lub konieczne są też dodatkowe ubezpieczenia. W sytuacji, gdy zamierzamy świadczyć pomoc drogową na terenie Polski i poza tym nie będziemy zajmować się niczym innym, to dodatkowe uprawnienia i pozwolenia nie będą obowiązkowe. Wtedy wystarczy nam odpowiedni samochód, prawo jazdy i oczywiście zarejestrowana firma.

Jeśli natomiast chcemy naszą działalność prowadzić również poza krajem, czyli w UE, to do tego będzie nam niezbędna licencja na transport międzynarodowy.

Organem, który wydaje taki dokument jest Główny Inspektor Transportu Drogowego, a dokładniej Biuro ds. Transportu Międzynarodowego z siedzibą w Warszawie.

W celu uzyskania licencji na transport międzynarodowy należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek. W dokumencie powinniśmy określić czas na jaki chcemy otrzymać uprawnienia przewoźnika międzynarodowego. Pozwolenie takie można otrzymać na minimum 2 lata, a maksymalnie na 50 lat.

PORADY DLA ZACZYNAJĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ

Może to zabrzmi banalnie, ale najważniejszą rzeczą w Twojej działalności pomocy drogowej będzie telefon i bardzo istotną kwestią jest to, abyś zawsze miał go przy sobie. Dodatkowo zadbaj również o mocną baterię, ponieważ klienci mogą dzwonić przez całą dobę o różnych godzinach, więc telefon musi być przygotowany na każdą ewentualność. Musisz mieć świadomość, że firmy, które świadczą usługi holowania powinny działać przez całą dobę. Jeżeli nie będziesz odbierać telefonów w nocy, to możesz stracić część potencjalnych klientów, a nawet płynność finansową.

Oczywiście, tak samo jak przy prowadzeniu każdej innej działalności gospodarczej, powinniśmy znaleźć profesjonalne biuro księgowe.

Pamiętaj! Kluczem do tego, aby osiągnąć sukces w tej branży jest nie tylko zaangażowanie czy ciężka praca, ale też przede wszystkim dobra reklama, czyli działania marketingowe Twojej firmy.

W obecnych czasach ludzie bardzo często korzystają z internetu i to właśnie powinno być Twoje główne źródło reklamy. Musisz być obecny szczególnie w wyszukiwarce GOOGLE, tak aby osoby szukające np. pomocy drogowej, mogli trafić na Twoją stronę, która będzie dobrze wypozycjonowana.

REJESTRACJA SPECJALISTYCZNEGO POJAZDU JAKO POMOC DROGOWA

Wizyta w urzędzie w celu rejestracji auta dla pomocy drogowej nie jest szczególnie skomplikowaną procedurą. Czynność ta przebiega dosyć sprawnie i szybko, gdyż cały proces jest bardzo podobny do rejestracji zwykłego auta. Natomiast kwota jaką musimy przygotować na rejestrację pojazdu w celu świadczenia usług pomocy drogowej jest nieznacznie większa od zarejestrowania samochodu osobowego.

Podstawowym i głównym wymogiem, aby taki pojazd mógł być zarejestrowany jako pomoc drogowa jest, posiadanie auta z kabiną pomalowaną lakierem w żółtym kolorze lub przynajmniej takiego, który posiada wyznaczony żółty pas na karoserii.

Kolejnym bardzo ważnym i obowiązkowym dokumentem, który będzie wymagał od nas diagnosta, jest okazanie certyfikowanego zaświadczenia o maksymalnej dopuszczalnej ładowności naszego samochodu.

Na wyposażaniu pomocy drogowej konieczne jest też posiadanie:

  • haka do holowania pojazdów
  • specjalnego sygnalizatora świetlnego na dachu

Oczywiście bardzo ważne jest, aby obudowa naszej pomocy drogowej była solidnie wykonana.

Oprócz tego auto działające jako pomoc drogowa powinno mieć szereg dodatkowych i obowiązkowych elementów.

 

WYMAGANE DOKUMENTY I NAJWAŻNIEJSZE PRZEPISY

Jeśli oferujemy w swoich usługach transportowanie pojazdów na lawetach, to nasza działalność powinna być zarejestrowana jako firma transportowa lub przewozowa. Na terenie Polski, w celu wykonywania takich usług, należy posiadać specjalne pozwolenie na wykonywanie pracy jako przewoźnik drogowy. Dokument taki jest wydawany przez Urząd Miasta na czas nieokreślony i można go uzyskać na podstawie posiadanego certyfikatu kompetencji zawodowych na transport drogowy. Dobrze jest, kiedy taki certyfikat posiada główny właściciel firmy. Dopuszczalne jest też, jeśli jeden z pracowników jest posiadaczem takiego certyfikatu.

Taki certyfikat kompetencji zawodowych będzie niezbędny do okazania w urzędzie, aby rozpocząć działalność gospodarczą w charakterze transportu drogowego. Certyfikat kompetencji zawodowych jest to dokument potwierdzający posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Jeśli nie chcemy korzystać z tachografu w samochodzie pomocy drogowej, to możemy uniknąć takiego obowiązku, w ramach przepisów zawartych w art. 3 rozporządzenia WE 561/2006, które mówią o kwestii zwolnienia od rejestracji czasu pracy kierowców, czyli prowadzenia firmy transportowej bez konieczności instalacji i używania tachografów.

W temacie pomocy drogowej, w powyższym rozporządzeniu, znajduje się taki zapis o zwolnieniu, które dopuszcza poruszanie się pojazdami specjalistycznymi pomocy drogowej, ale tylko w promieniu 100 km od siedziby firmy, a dokładniej bazy, gdzie parkuje nasze auto.