Podróż z rodziną – jak to wszystko zmieścić w samochodzie?

Wakacje już tuż, tuż trzeba przygotować się wakacyjne wyjazdy. Coraz więcej Polaków wybiera podróż samolotem, jednak samochód to nadal najpopularniejszy środek transportu.

Podróż samochodem nie należy do najtańszych, ale jest jedną z bardziej komfortowych i nie jesteśmy uzależnieni od żadnych zewnętrznych warunków – godzin wyjazdu, postojów itd.

W tym poradniku chcielibyśmy pokazać, jak w prawidłowy sposób spakować samochód, aby wszystkie rzeczy się zmieściły i jazda samochodem nie stanowiła niebezpieczeństwa.

Podstawowe zasady pakowania samochodu

1. Bagaże nie powinny być trzymane w samochodzie luzem. Nie należy układać rzeczy za fotelami, na przedniej szybie czy pod siedzeniami. Podczas wypadu czy gwałtownego hamowania z pozoru niewielka rzeczy może wyrządzić ogromną krzywdę.

Bagaże i wszystkie niepotrzebne rzeczy powinniśmy przechowywać w bagażniku lub w schowkach, których to w nowych samochodach jest sporo.

2. Najpierw do bagażnika należy spakować ciężkie walizki i bagaże. Najlepiej jest je układać zaraz przy tylnych siedzeniach. Bagażnik nie powinien być załadowany „aż po sam dach”. Podobnie jak z przedmiotami umieszczonymi luzem w samochodzie, podczas wypadku takie bagaże mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie na przykład uderzając pasażerów w tył głowy.

3. Jeśli chcemy zabrać ze sobą na wakacje rowery warto zakupić bagażnik dachowy. Umożliwi on nam bezpieczny przewóz rowerów. Musimy jedynie pamiętać o rozsądnej jeździe, bowiem dodatkowe przedmioty na dachu mogą powodować znaczny opór powietrza.

4. Jeśli nie mieścimy się ze wszystkimi rzeczami w bagażniku, warto wtedy zakupić bądź wynająć boxy dachowe. Taki bagażnik dachowy pozwoli nam na spakowanie dodatkowych ubrań, bądź przewiezienie innych mniejszych rzeczy w zamkniętym bagażniku.

Bagażnik dachowy powinien być umiejscowiony pośrodku dachu tak aby nie zmieniał środka ciężkości pojazdu. Warto również pamiętać o tym, że dodatkowa powierzchnia na dachu będzie zwiększała powierzchnię tworzącą opór dla powietrza, zatem samochód będzie potrzebował więcej mocy podczas przyśpieszania i wyprzedzania. Musimy o tym pamiętać zawczasu, aby nie spowodować jakiegoś zagrożenia na drodze.

Podsumowując, istnieje kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas pakowania bagaży. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nasz wyjazd stanie się bezpieczny i przyjemny. Będziemy mogli się cieszyć z zaplanowanych dużo wcześniej wakacji. Tak więc pamiętajmy, aby wszystko robić w sposób przemyślany i z głową – wtedy nasze wakacje będą na pewno udane.