Pewne auto = dobre auto. Jakimi nowościami zaskoczy nas najnowszy Avensis?

toyota-avensis-2015-exterior-tme-003-a-full_tcm-1015-400913

Nowe modele samochodów Toyoty powstają hołdując kilku ważnym czynnikom: prestiżowemu designowi, nowoczesnej technologii, pełnemu bezpieczeństwu oraz komfortowi. Wszystkie cztery cechy łączą się w spójną, atrakcyjną i rozsądną całość w nowym Avensisie, najpopularniejszym sedanie marki. Co się pod nimi kryje?

Nie sposób pomylić nowego Avensisa z poprzednim modelem, nie sposób też pomylić go z jakimkolwiek innym autem. Model zdecydowanie wyróżnia się w tłumie, bo chociaż posiada klasyczną linię boczną, emanuje dynamiką i nowoczesnością. Przód jest zadziorny, z potężnym wlotem powietrza, nisko położoną maską i zmrużonymi agresywnie reflektorami o LED-owym spojrzeniu. Także z tyłu zwracają uwagę strzałki tylnych lamp w technologii LED oraz trapezy przetłoczeń, które kontynuują stylistykę przodu auta.

Avensis zyskał wiele na prestiżu, a jego wygląd po prostu robi wrażenie. Ma swój indywidualny charakter, który czuć wyraźnie na zewnątrz i we wnętrzu. W środku linie są pociągnięte równie dynamicznie i łączą się ze sobą, unikając kątów prostych.

Wysokiej jakości materiały wykorzystane do wykończenia wnętrza podtrzymują poczucie elegancji i świeżości auta. Dobrej jakości plastiki, skórzane wykończenia i elementy z alcantary oraz bardzo dobre spasowanie poszczególnych elementów wpływają na dobre samopoczucie kierowcy i pasażerów. Miejsca jest wystarczająco dużo nawet dla wysokich osób. Różnica względem poprzedniej generacji modelu jest wyczuwalna od pierwszych chwil, kiedy zajmiemy pozycję w mocno wyprofilowanym fotelu.

Nowa Toyota zaskakuje elementami wyposażenia. Na środku konsoli uwagę przykuwa dotykowy wyświetlacz o przekątnej 8 cali, na którym znajdziemy masę ciekawych funkcji, ale o tym za chwilę. Niemal bezpośrednio przed oczami kierowcy znajduje się drugi, mniejszy ekran z bieżącymi informacjami dla kierowcy, po obu jego stronach czytelne zegary podświetlone subtelnie niebieskim kolorem. Znajdująca się przed nimi kierownica ma ergonomiczny kształt i pozwala na obsługę wielu multimediów bez odrywania rąk od jej powierzchni. Pakiety Toyota Touch 2, Touch 2 & Go, Touch 2 & Go Plus zawierają wiele technologicznych gadgetów przydatnych w codziennej eksploatacji: bluetooth do komunikacji telefonu z systemem auta, kamerę cofania, satelitarną nawigację z widokiem 3D i darmowymi aktualizacjami map na okres 3 lat, integrację z Google Local Search, informowanie kierowcy o warunkach na drodze i fotoradarach oraz inne funkcje.

Nowe rozwiązania technologiczne w Avensisie służą także bezpieczeństwu. Największą nowością jest pakiet czterech systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. System reagowania w razie ryzyka zderzenia, Pre-Collision, ostrzega o zbliżaniu się do poprzedzającego pojazdu i w razie potrzeby włącza automatyczne hamowanie. Lane Departure Allert ostrzega o niezamierzonym opuszczaniu pasa ruchu. Poza tym system rozpoznaje niektóre znaki drogowe, w tym ograniczenia prędkości, zaś w nocy przełącza światła drogowe na mijania, żeby zapobiec oślepianiu innych kierowców.

Ponadto Avensis wyposażony jest w systemy kontrolujące tor jazdy i zapobiegające poślizgom, system wspomagający ruszanie pod wzniesienia, a nawet doświetlanie wewnętrznej strony zakrętów. Wszystko to sprawia, że poziom bezpieczeństwa czynnego jest w nowej Toyocie na poziomie, który stawia poprzeczkę dla konkurencyjnych modeli naprawdę wysoko.

Mimo że Avensis z 2015 roku prezentuje się nowocześnie i dynamicznie, podróżowanie nim jest przede wszystkim komfortowe. Wszystkie technologiczne smaczki, systemy bezpieczeństwa oraz szeroki wybór silników znalazły się tutaj, by dać kierowcy i pasażerom poczucie komfortu. Zawieszenie jest zestrojone tak, by umożliwiać dynamiczne i pewne pokonywanie zakrętów, ale jednocześnie nie męczyć na nierównościach – do środka przedostają się tylko wytłumione wibracje po większych ubytkach w nawierzchni.

Avensis dostępny jest w dwóch wariantach nadwoziowych – jako sedan oraz kombi, występujące pod nazwą Touring Sports. Ceny aut rozpoczynają się od 86 900 zł brutto.