Pamiętaj o tym, gdy wypożyczasz auto!

W związku z tym, że coraz więcej osób decyduje się na wypożyczenie samochodu na weekend lub dłuższy wakacyjny wyjazd, warto dowiedzieć się na co należy zwrócić szczególną uwagę przed wynajęciem auta,

W większości polskich miast nie ma już problemu z wypożyczeniem auta. W całej Polsce działaj już kilka międzynarodowych wypożyczalni aut, do tego są także polskie sieci oraz indywidualne, małe wypożyczalnie. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju wypożyczalni korzystamy, zawsze należy być czujnym, aby cały proces wypożyczenia i zwrotu samochodu przebiegł po naszej myśli, czyli bez żadnych problemów.

Na początek – warunki do spełnienia. Wiadomo, że za wypożyczenie auta musimy zapłacić. Wypożyczalnie nie udostępnią jednak samochodu każdemu, kto tylko zechce za nie zapłacić. Przede wszystkim wynajmujący auto musi mieć ukończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy od minimum roku oraz dodatkowy dokument tożsamości. Niektóre firmy mogą mieć nawet wyższe kryteria, jak np. minimum 25 lat i/lub posiadanie prawa jazdy od co najmniej 3 lat. Niektóre z nich mogą także wymagać dodatkowej opłaty za tzw. młodego kierowcę. Jest to forma ubezpieczenia, która ma zabezpieczyć wypożyczalnię przed konsekwencjami do jakich może doprowadzić brak doświadczenia osoby wynajmującej auto.

Wspomnieliśmy tutaj już o pierwszym koszcie dodatkowym, jaki może się pojawić – ubezpieczenie. Podstawowe ubezpieczenie OC powinno być już wliczone w cenę wynajęcia auta. Powinna ona uwzględniać także ubezpieczenie AC – choć nie zawsze. Warto więc dowiedzieć się tego przed zawarciem transakcji. Ponadto dodatkowe ubezpieczenie może się okazać niezbędne, jeśli wypożyczamy auto, aby wyjechać poza granice kraju.

Wiele wypożyczalni narzuca klientom swoje limity i ograniczenia. Powszechny jest między innymi limit kilometrów pokonywanych w ciągu doby. Warto sprawdzić jakie dodatkowe opłaty wiążą się z przekroczeniem takich limitów. Limitem dziennym bywa 300, 200 km, ale niektóre wypożyczalnia ograniczają dzienny przebieg zaledwie do 100 km, co może być już poważnym problemem.

Kolejnym kosztem dodatkowym jest opłata za drugiego kierowcę. To także jest bardzo powszechnie stosowana praktyka. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na dłuższych trasach, więc w takich przypadkach także warto dokładnie sprawdzić, jaką politykę w tym zakresie ma firma wynajmująca auto.

Warto także dowiedzieć się jak wygląda zwrot samochodu. W niektórych wypożyczalniach miejsce i czas zwrotu jest ściśle określony, w innych dowolność jest nieco większa. Część wypożyczalni może zażądać dodatkowej opłaty za zwrot samochodu poza godzinami pracy salonu lub w miejscu poza jego siedzibą. Warto więc to sprawdzić już przed wypożyczeniem auta.

Dobre rady na temat wynajmu aut udostępniła białostocka wypożyczalnia samochodów KONRYS.