Opony wielosezonowe: kiedy warto?

snow-motorcycle-stunt-biker-800x600

Zakup nowego kompletu kół na zimę i lato to spory wydatek. Kierowcy, zwłaszcza ci, którzy nie wykorzystują wszystkich możliwości swojego samochodu, zastanawiają się nad zakupem opon wielosezonowych. Spotkać można zarówno zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników takiego rozwiązania.

Kiedy warto pójść na taki kompromis? Czy rzeczywiście ma on sens? Kto powinien pomyśleć na zakupem opon uniwersalnych?

Z założenia, zakup opon wielosezonowych powinien spełnić swoją funkcję zarówno podczas upalnej, letniej pogody, jak również wtedy, gdy na drodze zalega śnieg. Ich budowa oraz właściwości powinny być udanym kompromisem pomiędzy oponami typowo letnimi, a zimowymi. W rezultacie, w czasie mroźnej, zimowej pogody zdecydowanie lepiej poradzą sobie z niską temperaturą niż ogumienie letnie, jednak nie dorównają właściwościom opon zimowych. Podobnie latem, podczas upalnej pogody zachowają większą sztywność niż typowe zimówki, jednak pozostaną pod wieloma względami w tyle, w porównaniu do opon letnich. Nie zapewnią tym samych bezpiecznej jazdy podczas wykorzystywania wszystkich możliwości samochodu, jednak w codziennym użytkowaniu powinny w zadowalający sposób spełnić swoją funkcję.
Zakup opon wielosezonowych powinien być brany pod uwagę przez kierowców, którzy nie posiadają zbyt wygórowanych oczekiwań od ich parametrów. Ważny jest również rodzaj samochodu, na jakim zostaną założone, styl jazdy kierowcy oraz roczny przebieg. Nie w każdym wypadku będą najlepszym rozwiązaniem, jednak z reguły są ciekawą alternatywą.
Ich właściwości docenią kierowcy, którzy w niezbyt intensywny sposób korzystają ze swojego samochodu. W przeciwnym wypadku trzeba będzie się liczyć z ich znacznie szybszym zużyciem. Są polecane osobom, które jeżdżą zazwyczaj po mieście oraz nie osiągają zbyt dużych prędkości. Kierowcy nie muszą pamiętać o zmianie kół, gdy zmieni się pora roku. Zapewnia im to wygodę użytkowania pojazdu oraz przyczynia się do oszczędności, które mogą być poczynione na kosztach wymiany oraz składowania kół.
Należy pamiętać, że tylko opony specjalnie przystosowane do danej pory roku są w stanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ogumienie uniwersalne będzie z pewnością znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, jednak w pewnym stopniu pogorszy zachowanie pojazdu podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie nadają się tym samym do każdego typu samochodu, zwłaszcza takiego, który charakteryzuje się dobrymi osiągami. Jednak w przypadku pozostałych aut, których kierowcy posiadają spokojny styl jazdy, jeżdżą niewiele, najczęściej po miejskich, odśnieżonych drogach, powinny w wystarczający sposób wywiązać się ze swojego zadania.