Odliczanie VAT od paliwa – kiedy jest możliwe?

odliczanie-vat-od-paliwa

Obecnie odliczenie VAT od paliwa możliwe jest zarówno w sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje samochód do celów wyłącznie biznesowych, jak i też wtedy, gdy dodatkowo jest on stosowany prywatnie. Kiedy dokładnie będzie można skorzystać z takiego odliczenia?

Nowe regulacje, które weszły w życie w pełni 1 lipca 2015 roku uzależniają odliczenie VAT od paliwa w szczególności od tego, jak samochód jest używany w działalności gospodarczej. W związku z tym powstały trzy kategorie, które wskazują, jaki podatek można odliczyć od paliwa.

Obecnie w kontekście odliczania VAT od paliwa stosuje się trzy kategorie:

  • 100% VAT – w przypadku pojazdów posiadających określone cechy konstrukcyjne, dotyczy to w szczególności maszyn: ładowarki, koparki, podnośniki i inne

  • 100% VAT – w sytuacji, gdy auto przeznaczone jest do użytku wyłącznie w firmie

  • 50% VAT – dla samochodów wykorzystywanych w cyklu mieszanym, to znaczy zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie

 

Odliczenie VAT dla samochodu używanego tylko w celach firmowych

Z takiej opcji korzystają przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy posiadają auta firmowe wykorzystywane wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Aby móc uzyskać odliczenie 100% VAT od paliwa, konieczne jest jednak zastosowanie się do procedur wyznaczonych przez przepisy. Podatnik musi w związku z tym udowodnić, że dany samochód jest używany tylko i wyłącznie w firmie – konieczne jest wobec tego złożenie odpowiedniego druku VAT-26 i prowadzenie ewidencji pojazdu do celów VAT oraz wprowadzić zasady użytkowania pojazdu jako regulamin.

Odliczenie VAT przy cyklu mieszanym – cel prywatny i firmowy

Przed wprowadzeniem zmian w przepisach nie można było dokonywać odliczeń podatku VAT od wydatków na paliwo wtedy, gdy samochód wykorzystywany był zarówno do celów osobistych, jak i firmowych. Rodziło to dużo problemów, gdy samochodem załatwiało się zarówno sprawy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i jeździło na zakupy czy odwoziło dzieci do szkoły.

Przepisy, które weszły w życie w zeszłym roku, a dokładnie 1 lipca 2015 roku, wskazują, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% sumy podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa – także wtedy, gdy pojazd ten wykorzystywany jest do celów osobistych, czyli w tak zwanym cyklu mieszanym. Jednocześnie także podatnik wybierający odliczenie 50% podatku nie musi udowadniać, że wykorzystuje samochód prywatnie i firmowo, dlatego też nie ma potrzeby prowadzenia skomplikowanej dokumentacji tak jak wtedy, gdy odlicza się pełny VAT.

Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że odliczenie 50% podatku od paliwa jest możliwe wtedy, gdy właściciel firmy użytkuje samochód osobowy lub samochód inny niż osobowy, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a także liczba siedzeń razem z miejscem dla kierowcy to:

  • 1 – przy dopuszczalnej ładowności mniejszej od 425 kilogramów

  • 2 – przy dopuszczalnej ładowności mniejszej od 493 kilogramów

  • 3 lub więcej – przy dopuszczalnej ładowności mniejszej od 500 kilogramów