Najlepsze samochody kompaktowe

SEAT Leon III 6

Samochód kompaktowy – czyli jaki? Dlaczego niewielkie pojazdy są tak popularne w Europie, również i w Polsce? Z pewnością wynika to z niedużych rozmiarów pozwalających zmieścić się wszędzie, gdzie trzeba – czy to w centrum, przy starych uliczkach, czy też na zatłoczonych parkingach koło hipermarketów. Cechują się one zgrabnością i relatywnie tanim kosztem eksploatacji. Samochód samochodowi jednak nierówny i także przy zakupie takich pojazdów trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Jeżeli bowiem lubimy mocne przyspieszenie oraz walkę o to, kto wjedzie na lewy pas, to niektóre modele będą miały z dojściem do prędkości 100 km/h lekkie problemy. Samochody kompaktowe nie były tworzone bowiem po to, by ich właściciele stawali się demonami prędkości. To auta skierowane głównie do tych, którzy jeżdżą po mieście, a trasa jest dla nich formą relaksu między jednym punktem podróży a drugim.

Dlatego też, ze względu na miejski charakter samochodu, trzeba zwrócić uwagę na spalanie benzyny – w tym przypadku około 8 litrów na 100 km w zmiennym trybie to standard, zatem szukając ekonomicznego wyboru powinniśmy szukać samochodu znajdującego się poniżej wspomnianego progu.

Oprócz tego należy pamiętać, że drogi miejskie są mocno wyjeżdżone i czasami ich jakość pozostawia trochę do życzenia. Dlatego też sprawność hamulców oraz pozostałych elementów podwozia powinna być obiektem naszej szczególnej troski. O ile bowiem opony zamówimy nawet przez internet w takich sklepach jak Tirendo, o tyle częsta wymiana klocków i tarcz może zmienić nasze życie w koszmar.

Warto się również zastanowić nad przestronnością pojazdu. Mimo że zazwyczaj pokonywać kompaktowym autem będziemy krótkie trasy, to jednak nawet kilka minut w niewłaściwej pozycji może skutecznie zaniżyć komfort podróży. Dlatego też swojski maluch, znany z pakowności, raczej nie wygra w tych zawodach.

Przede wszystkim jednak w przypadku powinna się liczyć dla nas ogólna niezawodność pojazdu. Nie chodzi tylko tutaj o wspomniane już podwozie, ale również o dobre wykonanie elementów karoserii oraz dobrze ułożony panel kokpitu. Samochód kompaktowy jest bowiem środkiem do osiągnięcia celu wyjazdu – ale to środki stanowią już połowę sukcesu. Dlatego też pamiętajmy – kompaktowość nie znaczy dyskomfort. Wręcz przeciwnie!