Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

Zakupienie własnego auta jest sporym wyzwaniem niezależnie od tego, czy ma być to pojazd nowy, prosto od dealera, czy też używany, z czym przeważnie dodatkowo jest jeszcze więcej problemów. Na co wobec tego powinno zwrócić się uwagę przy kupnie auta?

Kwestia wyboru dobrego samochodu nie jest tylko i wyłącznie związana z doborem odpowiedniego modelu, który będzie w stanie spełnił oczekiwania użytkownika. Również trzeba patrzeć na kwestie techniczne, koszty eksploatacji czy też zbadać dokładnie stan techniczny pojazdu i jego historię, jeżeli kupuje się go z drugiej ręki. Oczywiście, trzeba będzie również zmieścić się w wyznaczonym budżecie, ponieważ nie każdy z nas jest w stanie pozwolić sobie na zakup bez ograniczeń cenowych.

Jako że większość Polaków z powodu wysokich cen nowych pojazdów decyduje się na zakup używanego modelu, konieczne jest dogłębne zapoznanie się z ofertami i sprawdzanie ich na bieżąco, ponieważ najlepsze ?kąski? błyskawicznie znikają. Ze względu na powszechne oszustwa dotyczące stanu pojazdu ? przekręcenie licznika jest jednym z najlżejszych przewinień handlarzy ? wiele osób poszukuje także pomocy w wybraniu najlepszego pojazdu. Obecnie do dyspozycji są nawet firmy, które zajmują się sprawdzaniem aut dla klientów przed podjęciem decyzji zakupowej.

Co zamiast zakupu auta?

Zanim jednak zdecydujesz się na kupno, przemyśl, czy samochód rzeczywiście jest opłacalnym zakupem. Dotyczy to przede wszystkim mieszkańców dużych miast, gdzie nie dość, że dojazdy autami są dłuższe przez korki, to jeszcze dodatkowo pojawia się problem z parkingami. Dojazdy do pracy, na zakupy czy spotkania ze znajomymi mogą być tańsze wtedy, gdy nie posiada się auta. Można korzystać z komunikacji zbiorowej lub taksówek ? nie trzeba wtedy także obawiać się dodatkowych kosztów eksploatacji, w tym paliwa czy ubezpieczeń, które ostatnio sporo podrożały.

Jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie usługa car sharingu od 4Mobility (4mobility.pl), która dostępna jest na razie w Warszawie. To wynajem auta na minuty, dlatego można korzystać z niego wtedy, gdy jest potrzebne ? w cenie już od około 1,3-1,5 zł za kilometr. Ze szczegółami usługi można zapoznać się pod adresem: 4mobility.pl.