Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

na-co-zwrocic-uwage-kupujac-uzywany-samochod

Samochód z salonu to dziś dla wielu Polaków luksus nieosiągalny. Opcja kupna auta używanego jest dostępna znacznie większej rzeszy kierowców, dlatego też to właśnie pojazdy z drugiej ręki królują na polskich drogach. Jednak zakup samochodu z kilkuletnim stażem wcale nie należy do prostych. Co zrobić, by nie dać się złapać w pułapki zastawiane przez sprzedawców? Na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu?

Zakup używanego auta wymaga sporej uwagi i koncentracji. Sprzedawcy lubią bowiem sprytnie zamaskować wszelkie mankamenty pojazdów i często trudno je wychwycić na pierwszy rzut oka. Jak więc nie wpędzić się w kupno używanego samochodu, który okaże się dla nas przekleństwem? Oto kilka prostych rad, mogących pomóc Ci w dokonaniu wyboru. Więcej o nowinkach motoryzacyjnych przeczytasz na http://www.biztok.pl/moto.

Ogłoszenie

Pierwsze, co przykuwa uwagę potencjalnego kupcy samochodu, to zamieszczone w prasie lub Internecie ogłoszenie. Jakie powinno być? Pełne, czyli zawierać wszystkie podstawowe informacje o samochodzie, które zainteresują ewentualnego kupującego. Oferta powinna prezentować przebieg auta, rok produkcji, kolor, pochodzenie, stan techniczny i oczywiście cenę. Nie może również zabraknąć kontaktu do sprzedającego, bez którego nie umówimy się na spotkanie. Nikt przecież nie kupuje samochodu w ciemno. Jeśli już w samym ogłoszeniu mamy wątpliwości, co do prawdziwości zamieszczonych w nim informacji, najlepiej będzie zrezygnować z tego pojazdu i kontynuować swoje poszukiwania.

 

Stan zewnętrzny

Na początku oględzin samochodu, zawsze przyglądamy się jego stanowi wewnętrznemu. Obserwujemy, czy nie ma jakiś wgnieceń, śladów korozji czy innych defektów. W tej kwestii mankamenty są często skutecznie tuszowane przez sprzedawców. Warto więc wybrać się na oglądanie używanego samochodu z testerem grubości lakieru, który pokaże nam, czy auto ma za sobą jakieś naprawy blacharskie. Przyjrzeć należy się bliżej podwoziu, które powinno być w jak najmniejszym stopniu dotknięte korozją. Sprawdzamy także wszelkie szczeliny w okolicach klap i szyb ? jeśli są one za duże, oznacza to, że auto mogło być wypadkowe.

 

Wnętrze sporo Ci powie

Kupując używany samochód, na pewno trzeba zajrzeć do jego środka, które zdradzi sporo tajemnic pojazdu. Wyeksploatowana tapicerka będzie jednoznacznym dowodem na to, że auto służyło do ciągłego użytku. Warto to skonfrontować z przebiegiem ukazywanym przez licznik. Jeśli jest on niski w stosunku do tego, co można zauważyć w samym wnętrzu samochodu (wyraźnie podniszczonym i zużytym), to istnieje ryzyko, że ktoś majstrował przy jego wyniku.

Koniecznie zajrzyj pod maskę

Jeśli stan wizualny auta nie pozostawia wiele do życzenia, należy następnie zajrzeć pod maskę. Tam przede wszystkim naszą uwagę powinien zwrócić silnik ? lekko zakurzony lub zwyczajnie pobrudzony. Sprzedawcy lubią bowiem dokładnie wyczyścić ?serce samochodu?, by ukryć jego wady i defekty. Silnik powinien być suchy i oczywiście nie powinien mieć problemów z działaniem.

 

Uruchom auto i sprawdź jego przeszłość

Kupując używany samochód, nie może oczywiście obejść się od krótkiej jazdy próbnej. Uruchom silnik, sprawdź, czy biegi „wchodzą” prawidłowo, czy pedał sprzęgła reaguje tak, jak powinien. To wszystko istotne szczegóły, które decydują o jakości kupowanego sprzętu. Zapoznaj się również z dokumentacją pojazdu i jego dokładną przeszłością.