Kredyt 0% – czyli jak najkorzystniej sfinansować zakup auta?

kierowca-renault-2

Jeśli masz już dosyć studni bez dna, jaką stał się Twój stary samochód, rozważ zakup nowego – prosto z salonu i na gwarancji. Wystarczy, że dysponujesz połową jego ceny.

Kredyt 0% znany również jako 50/50 to opcja korzystna zarówno dla osób prywatnych, jak i i dla przedsiębiorców, bo pozwala nadal obracać gotówką – angażując tylko ? środków przeznaczonych na zakup auta. Procedura wygląda następująco: w dniu podpisania umowy wpłacamy połowę wartości samochodu, a drugą część dopłacamy dopiero po roku. Kredyt tego typu jest najczęściej udzielany na rok, a obie raty są nieoprocentowane. Brzmi jak reklama, prawda? Rzeczywiście, w wielu placówkach kredyt 0% jest udzielany tylko w ramach krótkotrwałej promocji. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o banki samochodowe. W ramach stałej współpracy z dealerami, mogą pozwolić sobie na korzystniejsze warunki, bo łączą swoje promocje z upustami w salonie, tak jak RCI Banque, który umożliwia finansowanie modeli Renault na preferencyjnych warunkach: http://www.renaultfinansowanie.pl/kredyt-0-procent Najczęściej taka promocja będzie dotyczyć wyprzedaży rocznika lub konkretnego modelu auta.

Oczywiście, żaden bank nie jest instytucją charytatywną, więc jakieś koszty muszą się pojawić. W przypadku kredytu 0% będzie to najczęściej opłata przygotowawcza, która średnio wynosi 5%. Oznacza ona wszystkie działania, które pracownicy banku podejmują w związku z przyznaniem i obsługą kredytu, w tym pełną dokumentację. Dodatkowym kosztem – który jednak pod kątem oceny ryzyka może być całkiem opłacalną opcją – jest również obowiązkowe ubezpieczenie. Najistotniejsze wydaje się to na wypadek śmierci czy trwałej niezdolności do pracy. To podstawa, ale warto rozważyć też ubezpieczenie od utraty pracy – obowiązujące, gdy zostaniemy zwolnieni nie z własnej winy. Zawsze w przypadku finansowania nowego auta korzystne może się okazać również GAP – Guaranteed Asset Protection, będące uzupełnieniem wobec AC. Gdyby auto zostało skradzione lub zniszczone w wyniku wypadku czy pożaru (czyli zaistniała tzw. szkoda całkowita), GAP pozwala wyrównać różnicę między kwotą wypłacaną z autocasco a Twoim zobowiązaniem lub ceną auta z salonu (w zależności od rodzaju ubezpieczenia).

Analizując koszty, nawet przy konieczności poniesienia dodatkowej opłaty przygotowawczej i wykupie ubezpieczenia, nieoprocentowane raty kredytu 0% są bardzo kuszącą opcją. Jeśli spodziewasz się zastrzyku gotówki w najbliższym czasie albo akurat za rok kończy ci się lokata, kredyt 0% może być najkorzystniejszą opcją nabycia nowego auta.