Jak zmniejszyć wydatki na paliwo

photo-3
Z roku na rok na naszych drogach przybywa samochodów. Jedną z głównych bolączek kierowców, jest to, jak obniżyć koszty podróżowania. Z pomocą tutaj może przyjść ekojazda. Dzięki kilku prostym trikom, kierowcy mogą zaoszczędzić nawet 10% tygodniowych wydatków na paliwo. Oto kilka prostych porad od ekspertów w dziedzinie motoryzacji.

Przyśpieszaj delikatnie

Im mocniej przyśpieszasz, tym więcej twój samochód zużywa paliwa. Należy zatem naciskać nogą na gaz delikatnie i stopniowo. Aby zmaksymalizować wydajność paliwa, rozpędzenie samochodu od 0 do 20 km/h powinno zająć pięć sekund. Eksperci często humorystycznie radzą, żeby wyobrazić sobie, że na desce rozdzielczej stoi otwarty kubek z kawą, a pod pedałem gazu znajduje się jajko. Należy rozpędzać auto tak uważnie, aby nie wylać napoju i nie zbić jajka.

Utrzymuj stałą prędkość

Trzeba być konsekwentnym. Nagłe spadki prędkości i przyśpieszanie są zabójcze dla ilości spalanego paliwa i tym samym dla portfela kierowcy. Badania wykazały, że wahania prędkości między 75 a 85 km/h co 18 sekund powodują wzrost zużycia paliwa o 18%.

Przewiduj ruch na drodze

Eksperci radzą nauczyć się planować swoje manewry z dużym wyprzedzeniem, aby utrzymać stałe tempo jazdy. Należy „czytać drogę”, przewidywać możliwe utrudnienia w ruchu, a także monitorować ruch pieszych i innych pojazdów. Ponadto, zalecane jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu między naszym autem a pojazdem przed nami. Ta technika jazdy pozwoli na zachowanie stałej prędkości, stabilną jazdę oraz zredukuje zużycie paliwa i niepotrzebne ryzyko.

Unikaj wysokich prędkości

Dla większości samochodów zużycie paliwa jest najbardziej wydajne przy prędkościach pomiędzy 50 a 80 km/h. Powyżej tej optymalnej prędkości im auto szybciej jedzie, tym więcej pali. Przy 120 km/h zużywa aż 20% więcej paliwa niż przy 100 km/h. Na 25-kilometrowej trasie taki skok prędkości i zużycia paliwa zaoszczędzi nam jedynie dwie minuty jazdy.

Nie zapomnij o oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach jest kluczowe w ekojeździe. Opór toczenia niewłaściwie napompowanych opon jest dużo wyższy i odczuwalnie zwiększa zużycie paliwa. Opony powinny być zawsze napompowane zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, ciśnienie należy sprawdzać raz w miesiącu i obowiązkowo przed dłuższą podróżą.