Jak przygotować samochód do sprzedaży?

auto-do-sprzedazy

Aby korzystnie sprzedać samochód, należy dobrze się do tego przygotować. Cena, jaką uzyskamy, zależeć będzie od ilości pracy włożonej w poprawienie kondycji naszego auta. Co zrobić, by sam wygląd i stan samochodu skłonił nabywcę do podjęcia decyzji o zakupie?

Pośpiech jest złym doradcą

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu nie uzyskamy za niego satysfakcjonującej ceny, jeśli zrobimy komórką kilka zdjęć w garażu i zamieścimy ogłoszenie na pierwszym z brzegu portalu internetowym. Nawet jeśli zależy nam na czasie, auto wymaga przygotowania, by należycie się zaprezentować, zarówno na fotografiach, jak i podczas jazdy próbnej.

Co naprawdę sprzedajemy?

Jeśli samochód jest naszym środkiem transportu na co dzień i służy nam do przemieszczania się na stałej trasie praca-dom, wydaje się, że znamy od podszewki jego możliwości. Wziąć pod uwagę trzeba jednak i taką możliwość, że tuż po zakupie nowy nabywca będzie używał samochodu intensywniej niż my. Dopiero wtedy drobne oznaki niesprawnego działania, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, mogą się przerodzić w poważniejszą awarię.

Aby zawczasu uniknąć posądzenia o sprzedaży auta z wadą ukrytą, sprawdźmy jego realne możliwości i odwiedźmy autoryzowany serwis obsługi. Co prawda poniesiemy koszty, ale zarazem będziemy wiedzieć, które usterki możemy naprawić we własnym zakresie, by zwiększyć cenę samochodu przed skonstruowaniem oferty. Zwykłe odpowietrzenie hamulców sprawi, że jazda będzie przyjemniejsza, a droga hamowania ? krótsza. Będziemy też spokojniejsi o ocenę stanu auta, jaką wyda wybrany przez kupującego warsztat czy stacja diagnostyczna.

Przygotowanie do fotosesji

Ogłoszenia, które przeglądamy, trafiają do nas i są zapamiętywane głownie dzięki zdjęciom im towarzyszącym. Aby więc zaprezentować samochód tak, jak na to zasługuje, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie. Dokładne umycie, odkurzenie i wypolerowanie jest tutaj warunkiem koniecznym, tak samo jak odświeżenie wyglądu jego wnętrza, z deską rozdzielczą i tapicerką. Wszystkie szyby należy przeczyścić, a zakamarki pozbawić z zabrudzeń i śmieci. Zadbajmy też o to, by bagażnik prezentował się należycie i panował w nim porządek.

Jak korzystnie zaprezentować auto na zdjęciach?

Powyższe przygotowania wystarczą, by samochód na fotografiach prezentował się zachęcająco, ale aby błysnąć fleszem w jego stronę, najlepiej? nie używać lampy błyskowej i zapewnić światło naturalne, w którym nie tylko ludzie, ale i przedmioty wyglądają najkorzystniej. W tym też celu należy wyprowadzić auto z garażu, którego stan zwykle pozostawia wiele do życzenia i którego widok niepotrzebnie odciągałby wzrok potencjalnego klienta. Sesja fotograficzna powinna przebiegać od ogółu do szczegółu i nawet jeśli nie umieścimy w ogłoszeniu wszystkich zdjęć, niewykorzystane będziemy mogli wysłać zainteresowanym.

Przed jazdą próbną

Umyte wcześniej i odkurzone auto przygotowujemy dodatkowo do wywarcia pierwszego wrażenia na oglądających je osobach. Przyda się i zamocowanie odświeżacza, i opróżnienie schowków na śmieci. Przed jazdą należy uzupełnić płyny i zadbać o to, by wszystkie bezpieczniki i żarówki działały bez zarzutu. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, szyby umyjmy również od wewnątrz, podobnie jak lusterko wsteczne.