Jak prawidłowo dobrać felgi do opony?

felgi

Zimą oraz wiosną przychodzi czas na sezonową wymianę opon w naszym samochodzie. Zmieniając opony bardzo często wymienia się również felgi, niejednokrotnie stosując inny ich rozmiar. Tym samym powstaje wątpliwość jak dopasować rozmiar felg do posiadanych opon? Na szczęście wbrew pozorom wcale nie jest to trudne.

Nie ulega wątpliwości, że felgi powinny być dobierane według zaleceń wskazanych przez producenta opon, samochodu i samych felg. Niekiedy trudno jednak pogodzić ze sobą wszystkie te zalecenia jednocześnie. Na szczęście obecnie istnieje na rynku naprawdę ogromna gama wyboru tego typu akcesoriów samochodowych. Dzięki temu można w łatwy sposób pogodzić ze sobą wszystkie wytyczne dotyczące montażu opon i felg.

Wybierając tanie opony, należy bardzo dokładnie poznać parametry felg, w które wyposażone jest nasze auto. Bez najmniejszego trudu można je znaleźć na wewnętrznej stronie felgi. Przykładowe oznaczenie rozmiaru felgi to 5Jx14H2 ET39, gdzie cyfra 5 to szerokość felgi wyrażona w calach, litera J oznacza profil kołnierza felgi, liczba 14 to oznaczenie średnicy felgi w calach, symbol H2 to profil przekroju felgi, a z kolei ET39 dostarcza informacji na temat odsadzenia felgi, czyli odległości powierzchni montażowej felgi od jej osi symetrii.

Można również zmienić rozmiar opony bez wymiany felgi, jednak niesie to ze sobą pewne konsekwencje. Szersze opony to na przykład dużo większe opory toczenia, a co za tym idzie większe spalanie paliwa podczas jazdy autem. Kolejną istotną kwestią jest także zmiana średnicy koła. Wybierając szerszą oponę, należy w taki sposób dobrać jej profil, aby średnica zewnętrzna opony była jak najbliższa oryginałowi.

Nie ulega jednak wątpliwości, że wymiana felg czy opon nie może mieć negatywnego wpływu na komfort jazdy danym autem i na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Jest to kwestia podstawowa i warto mieć ją zawsze na uwadze.

Więcej na temat felg, możesz dowiedzieć się tutaj