Jak poprawić oświetlenie naszego samochodu?

Headlight

W dużym stopniu zależy od niego bezpieczeństwo jazdy – żadna inwestycja w oświetlenie nie jest więc niepotrzebna. Jak jeszcze bardziej zwiększyć swoją widoczność na drodze?

Na to, jakie światło generują samochodowe reflektory, wpływa wiele czynników. Zależy to nie tylko od konstrukcji lampy i żarówki, ale też ich ustawienia oraz stanu elektryki w aucie. Gdy nie jesteśmy zadowoleni z jakości oświetlenia, możemy skorzystać z któregoś ze sposobów na jej poprawę. Niektóre są proste i wiążą się z niewielkimi tylko kosztami, inne potrafią poważnie wydrenować nasz budżet.

Na największe wydatki powinniśmy przygotować się, jeśli odpowiada za to budowa lampy. Jedynym rozwiązaniem będzie wtedy wymiana reflektora ? a ta, niestety, nie zawsze jest możliwa i nie należy do najtańszych. Kiedy jednak przyczyna złej jakości światła jest inna, czasem wystarczy tylko inaczej ustawić reflektor lub zmienić żarówkę. Jak więc poprawić oświetlenie naszego auta?

Dbaj o ustawienie lamp

Nieprawidłowo ustawione reflektory to jedna z najważniejszych przyczyn kolizji, do których dochodzi po zmroku. Przez nieodpowiedni kąt padania światła możemy nie zauważyć tego, co dzieje się siedemdziesiąt metrów przed maską, a taką odległość przy przeciętnej prędkości pokonamy przecież w kilka sekund. Zbyt wysoko świecące reflektory oślepiają ponadto innych kierowców – a to tylko zwiększa ryzyko czołowego zderzenia.

By uniknąć podobnych problemów, warto raz na kwartał zajrzeć do warsztatu samochodowego. Specjaliści ocenią, czy reflektory są odpowiednio ustawione i, w razie potrzeby, dokonają niezbędnych poprawek. Koszt takiej usługi nie jest zbyt duży i najczęściej nie przewyższa 20 złotych, a niektóre serwisy wykonują ją nawet za darmo.

Światła do jazdy dziennej

Światła mijania zapewniają wprawdzie dobrą widoczność w czasie dziennej jazdy, ale ze względu na duży pobór energii przyczyniają się do zwiększonego zużycia paliwa. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest montaż reflektorów dziennych. Jeszcze lepszym zaś będą światła do jazdy dziennej LED, bo diody zużywają nawet dziewięć razy mniej prądu. Rezygnując ze zwykłych żarówek nie zmniejszamy na szczęście swojej widoczności na drodze – LED-owe lampy mogą wygenerować światło o mocy nawet czterystu lumenów.

Regeneracja kloszy i odbłyśników

Nawet najlepsze reflektory z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Z każdym sezonem są coraz bardziej matowe i łatwo parują, co objawia się ciemniejszym światłem o specyficznej, niebieskiej barwie. Kiedy jednak zauważymy podobne oznaki w naszym aucie, wcale nie musimy wymieniać lamp – wystarczy je bowiem zregenerować.

Jeśli problemem jest zarysowanie szkieł, możemy spróbować je samodzielnie wypolerować, używając do tego wiertarki z założonym krążkiem polerskim. Często jednak przyczyna tkwi w zużytym odbłyśniku ? a jego odnowienie jest już dużo trudniejszym zadaniem. Na szczęście możemy zlecić to jednemu z serwisów specjalizujących się w regeneracji reflektorów. Koszt takiej usługi nie powinien przekroczyć 200 złotych, a my w znaczący sposób poprawimy swoje bezpieczeństwo na drodze.

Dobierz odpowiednie żarówki

Zużyciu ulegają także żarówki – im silniejsze światło emitują, tym częściej musimy je wymieniać. Przy wymianie pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim ich przeznaczenie – dla przykładu, żarówki H4 najlepiej sprawdzą się w światłach mijania. Podobne zastosowanie ma żarówka H1, którą montuje się ponadto w światłach drogowych. Żarówka H7 jest natomiast doskonałym rozwiązaniem dla kierowców, którzy cenią sobie przede wszystkim dobre oświetlenie drogi, bo potrafi wygenerować światło o jasności aż półtora tysiąca lumenów.

Nawet, jeśli przepaliła się tylko jedna żarówka, warto wymienić je w obydwu reflektorach, bo dzięki temu lepiej oświetlą nam drogę. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy dotykać ich gołą ręką. Najmniejsza ilość potu lub tłuszczu z rąk może bowiem uszkodzić delikatne szkło, czego skutkiem będzie szybkie przepalenie. Pamiętajmy też, by po każdej wymianie sprawdzić ustawienie świateł ? najprawdopodobniej niezbędna będzie drobna regulacja.