Jak dbać o opony motocyklowe?

opony-motocyklowe

Wielu początkujących motocyklistów zastanawia się jak właściwie eksploatować i przechowywać opony motocyklowe oraz na co zwracać uwagę po zakupie motocykla.

Pierwszym najważniejszym czynnikiem na który trzeba zwrócić uwagę jest głębokość bieżnika. Według aktualnych europejskich przepisów, jego minimalna głębokość powinna wynosić 1,6 milimetra, a w przypadku skuterów 1 milimetr. Równie istotnym czynnikiem jest także stan faktyczny opony. Dokładne przejrzenie każdego centymetra pozwoli nam sprawdzić i znaleźć ewentualne niebezpieczne pęknięcia, uszczerbki czy miejsca, gdzie nasza opona została wytarta na skutek mocnego hamowania. Widoczne ślady uszkodzeń to wyraźny sygnał, który świadczy o tym że opony nadają się do pilnej wymiany na nowe. Ceny i dostępność potrzebnych opon łatwo sprawdzimy online na stronie np. http://www.tirendo.pl/motocyklowe/opony/

Należy oczywiście regularnie zależnie od tego ile jeździmy na moto, sprawdzać wartość ciśnienia powietrza w oponach. Ogumienie musi być prawidłowo napompowane do poziomu zgodnego z zaleceniami producenta. Warto także pamiętać, że ciśnienie sprawdzamy na zimnych oponach. Trzeba przy tym mieć na uwadze aby ponownie uzbroić wentyl w uszczelniający kapturek.

Aby zachować żywotność opon należy przechowywać je w zamkniętych, wentylowanych i chłodnych pomieszczeniach z suchym powietrzem. Optymalna temperatura powietrza to 15 ? 25 stopni Celsjusza. Należy unikać ozonu czyli np. pomieszczenia oświetlane lampami rtęciowymi. Nie można przechowywać opon w bliskości kwasów, środków rozpuszczających czy różnych chemikaliów. Unikać należy ekspozycji na światło słoneczne. Jeśli nasze opony leżą jedna na drugiej, zaleca się co jakiś czas pozamieniać je miejscami. Co ciekawe najlepszym sposobem trzymania w zimie ogumienia jest postawienie motocykla na specjalnym stojaku.