Jak chronić auto przed korozja?

auto-zima

Aby samochód nie korodował, jego karoserię i inne elementy należy odpowiednio zabezpieczyć. Niestety, jeżeli rdza pojawi się już raz, istnieje duże ryzyko, że zaatakuje ponownie.

Wielu z nas rdza na samochodzie kojarzy się przede wszystkim z defektem estetycznym, ale warto pamiętać o tym, że metal z ogniskiem rdzy staje się znacznie bardziej narażony na kruszenie się i pękanie, co w przypadku samochodów przekłada się na wyższe ryzyko usterek, a nawet wypadków. Skorodowane elementy mogą powodować duże zagrożenie na drodze, dlatego też w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów rdzewienia, trzeba podjąć działanie od razu.

Producenci samochodów stosują różne metody polegające na zabezpieczeniu elementów metalowych przed rdzewieniem. Najpopularniejszy to cynkowanie, ale stosuje się także malowanie proszkowe oraz lakierowanie, aby nadać elementom odpowiednie kolory. Cynkowanie dotyczy przede wszystkim elementów takich mniejszych, ale warto też wskazać, że wielu kierowców wykonuje cynkowanie nadwozia dodatkowo. Taką usługę oferuje między innymi firma Metaltech (metaltech.pl), która specjalizuje się w konstrukcjach stalowych. Dysponuje nowoczesnym zapleczem pozwalającym na świadczenie usług cynkowania na najwyższym poziomie. Więcej o ofercie można znaleźć na wspomnianej stronie metaltech.pl.

Samochód można też chronić przed korodowaniem samodzielnie. W sprzedaży dostępne są różne preparaty, które zabezpieczają karoserię i inne elementy. To najczęściej środki w formie sprayu, które chronią przed warunkami atmosferycznymi, a tym samym zmniejszają ryzyko korozji. Usługi ochrony przed korozją świadczą też wyspecjalizowane w tym warsztaty samochodowe. Przeprowadzanie kompleksowej konserwacji zaleca się raz na dwa czy trzy lata.

Wtedy, gdy na karoserii lub innych elementach samochodu widoczna jest rdza, trzeba działać jak na prędzej, ponieważ może rozprzestrzeniać się ona błyskawicznie. Należy udać się do dobrego warsztatu, gdzie specjalista będzie mógł zająć się odrdzewieniem elementów kompleksowo. Niestety, czasami konieczne jest zakupienie nowych części.