Jak bezpiecznie przewozić dzieci autem?

Jak przewozić dziecko w aucie, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa i być w zgodzie z przepisami? O czym należy pamiętać?<p>Przewożenie dzieci w samochodzie, zarówno na krótkich jak i na dalekich trasach, wymaga zastosowania się do kilku zasad. W 2016 roku w Polsce wprowadzono zmiany w przepisach, aby ujednolicić je z tymi, obowiązującymi na terenie UE.

Przewożenie dzieci w samochodzie, zarówno na krótkich jak i na dalekich trasach, wymaga zastosowania się do kilku zasad. W 2016 roku w Polsce wprowadzono zmiany w przepisach, aby ujednolicić je z tymi, obowiązującymi na terenie UE.

Jak przewozić dziecko w aucie zgodnie z przepisami?

Dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu, musi być transportowane w foteliku. Wyjątkiem są dwie sytuacje. Pierwsza ? jeśli dziecko ma powyżej 135 cm wzrostu i nie mieści się w foteliki, dostępne na rynku, można je przewozić na tylnej kanapie, koniecznie zapięte pasami bezpieczeństwa. Druga ? jeśli w aucie przewożonych jest troje dzieci, ale na tylnej kanapie jest miejsce do zamocowania tylko dwóch fotelików, wówczas jedno dziecko, mające powyżej trzech lat, można przewozić na tylnej kanapie, zapięte tylko w pasy bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w aucie na przednim siedzeniu? Trzeba do tego celu używać fotelika, ale musi być on odwrócony tyłem do kierunku jazdy. Ponadto auto musi posiadać możliwość dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej, po stronie pasażera. Jeśli, w razie wypadku, poduszka by się otworzyła, zabiłaby dziecko. Do dezaktywacji poduszki służy specjalny przycisk. Po dezaktywacji na desce rozdzielczej musi pojawić się specjalna kontrolka.

Niewłaściwe przewożenie dzieci jest karane mandatem w wysokości 150 złotych a także sześcioma punktami karnymi.

Dwa sposoby na mocowanie fotelików samochodowych

Obecnie funkcjonują dwa sposoby mocowania fotelików. Pierwszy, odchodzący do lamusa i spotykany już tylko w starszych samochodach, to mocowanie fotelików za pomocą pasów bezpieczeństwa. Plusem tego rozwiązania jest to, że foteliki są lżejsze i tańsze. Jednak wielu rodziców popełniało szereg błędów przy mocowaniu fotelika, a to wiązało się z możliwością odniesienia obrażeń przez dziecko w trakcie wypadku.

Dlatego wprowadzono system ISOFIX. Od 2011 roku jest on standardowym elementem wyposażenia wszystkich nowych aut, sprzedawanych w Europie. Wielu producentów stosowało go już znacznie wcześniej.

Przewożenie dzieci w samochodzie dzięki ISOFIX jest znacznie bezpieczniejsze. Fotelik (musi być dostosowany do ISOFIX) mocuje się szybko do dwóch sztywnych, metalowych zaczepów w kształcie litery U. Są one zamocowane trwale do karoserii samochodu. Znajdują się one pomiędzy siedziskiem a oparciem tylnej kanapy. Z tyłu auta standardowo montuje się dwa zaczepy ISOFIX. Wielkim plusem systemu jest szybki montaż ? wysuwane ramiona fotelika mocuje się do zaczepów i dociska do momentu, w którym nastąpi zatrzaśnięcie zatrzasków. ISOFIX jest identyczny i działa tak samo w każdym samochodzie, niezależnie od wielkości i klasy. System zapewnia stabilność dla fotelika w czasie jazdy i bezpieczeństwo w czasie wypadku. Od 2013 roku stosuje się dodatkowe rozwiązania, jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo. To noga stabilizująca (montowana na podłodze pomiędzy przednim fotelem a tylną kanapą albo z przodu, pomiędzy deską rozdzielczą a fotelem pasażera) oraz dodatkowy pas Top Tether, stosowany na tylnej kanapie (jego mocowanie może znajdować się w bagażniku).

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przewożenia dzieci w samochodzie?

Nieco starsze dzieci, które nie muszą już podróżować w fotelikach, mogą otworzyć samodzielnie drzwi od wewnątrz auta. Mogą to zrobić w czasie jazdy albo na parkingu, uszkadzając inne auto, stojące obok. Dlatego zawsze warto korzystać z blokad drzwi, które uniemożliwiają ich otwarcie od wewnątrz. Są one standardowo montowane w większości samochodów. W autach typowo rodzinnych, z autosegmentu MPV, często stosuje się z tyłu drzwi przesuwne. W nich producenci stosują z kolei blokady elektryczne, które są uaktywniane i dezaktywowane przez kierowcę.

Dziecku trzeba też zapewnić komfortowe warunki w czasie jazdy. Idealna do tego jest klimatyzacja, ale warto pamiętać, ale trzeba ją stosować z rozmysłem. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, temperatura we wnętrzu kabiny może być niższa maksymalnie o sześć stopni, od temperatury na zewnątrz. Trzeba też pamiętać o tym, że klimatyzacja działająca przez dłuższy czas wysusza oczy.

Jeśli auto nie ma przyciemnionych szyb z tyłu, warto też stosować przyklejane zasłonki albo roletki na tylne, boczne szyby, aby zbyt silne słońce nie dokuczało dziecku. W przypadku nieco większych dzieci przydadzą się też akcesoria do bezpiecznego przewożenia napojów.

Bezpieczne foteliki do przewożenia dzieci

Większość samochodów poruszających się po polskich drogach posiada już mocowania ISOFIX. Bardzo ważne jest to, aby zakupić odpowiedni fotelik, spełniający wszelakie normy i wykonany z najlepszych materiałów.

Najlepsi producenci samochodów osobowych posiadają takie foteliki w swoich ofertach. Przykładem może być Mazda. Markowe akcesoria do przewożenia Mazda obejmują foteliki dla dzieci do zaczepów Isofix, oferowane w trzech rozmiarach ? O+ (do 13 kg), 1 (9 ? 18 kg) i II + III (13 ? 36 kg). Foteliki wykonane są z najlepszych materiałów i spełniają wszelakiego typu normy. Pasują idealnie do każdego samochodu marki Mazda. Można je kupić w autoryzowanych salonach Mazda oraz dobrych sklepach z akcesoriami dla dzieci.

Przewożenie dzieci wymaga ogromnej ostrożności ze strony rodziców, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, nie powinno to sprawiać problemów.

Artykuł powstał dzięki pomocy producenta japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl