Garaż blaszany – zalety i wady

Gb23-Garaz-Blaszany-u5_big

Istnieje wiele rodzajów garaży – przylegające do domu, wolno stojące, a nawet składane – ale decydujący podział zależy też od tworzyw, z jakich garaż zostaje wykonany. Może to być cegła, drewno, albo blacha – jakie zalety i wady ma to ostatnie rozwiązanie?

Zalety

Jeśli chodzi o konstrukcje blaszane, niewątpliwie na pierwszy plan wysuwa się szybkość ich montażu oraz niska cena – rewelacyjna, w porównaniu z wydatkami, jakie musielibyśmy ponieść decydując się na garaż murowany. Blachy są przy tym również solidne i dobrze chronią auto – a jeśli z jakiegoś powodu potrzebujemy zlikwidować garaż, albo też przenieść go w inne miejsce, „blaszaki” zdemontujemy lub przeniesiemy bez większego problemu. Wyburzanie garaży murowanych – zwłaszcza takich, które znajdują się przy domu – wymaga już większego nakładu pracy i może nieść ze sobą większe kłopoty.

„Blaszaki” to najczęściej gotowce – nie wymagają od nas żadnego nakładu pracy – ewentualnie trzeba je zamontować na podłożu, lecz i to zwykle robi specjalna ekipa. Co prawda budowa garażu z cegieł również nie musi być związana z naszą pracą (a raczej z wynajęciem budowlańców), jednak przez o wiele większą ilość dni będziemy zmuszeni do pewnych niedogodności. Choćby i takich, jak bałagan w ogrodzie, huk pracy czy obcy ludzie przy domu. Garaże z blachy najczęściej nie wymagają również pozwolenia na budowę – a murowane już tak. Można je zamówić w dowolnej kolorystyce, w dowolnej wielkości – to klient decyduje co jest mu potrzebne.

Wady

Garaże z blachy nie są oczywiście wolne od wad – przede wszystkim są mniej solidne od murowanych, więc jeśli przez miasto przetacza się silna nawałnica, może w spotkaniu z nią ucierpieć. W Polsce jednak – na szczęście – nieczęsto mamy do czynienia z podobnymi zjawiskami. Nawet w USA, gdzie huragany i tornada są częste, domy buduje się z gotowych elementów. Warto więc zainwestować w „blaszak” – który może być tak pomalowany, że będzie przypominał konstrukcję drewnianą, pasując świetnie do otoczenia. To już nie te garaże co dawniej – teraz posiadamy o wiele lepsze możliwości.

Garaże blaszane CGT są szczególnie warte zainteresowania – mogą posiadać prostą konstrukcję, być trapezowe lub z dodatkowymi zadaszeniami. Wybieramy nity w dowolnym kolorze, blachy w dowolnej barwie, sposoby otwierania bramy, a nawet dodatkowe okna. Całość konstrukcji jest odpowiednio wzmocniona, stanowiąc lepszą barierę przed czynnikami środowiskowymi – między innymi silnym wiatrem – niż w tradycyjnych „blaszakach”. Jeśli ktoś stawia właśnie na działce mieszkanie dla swojego samochodu, warto sprawdzić ofertę tej firmy.