Foteliki samochodowe: jak wybrać najbezpieczniejszy?

foteliki-samochodowe

Foteliki samochodowe nie wchodzą, co prawda, do wyprawki, którą zwyczajowo poleca się skompletować rodzicom oczekującym pierwszego dziecka, ale nie należy zapominać, że wchodzą w skład podstawowego wyposażenia wnętrza samochodu szczęśliwych rodziców, i to – nie przesadzając – niemal od pierwszych dni narodzin potomka. To przecież właśnie w foteliku przywozimy noworodka ze szpitala do jego nowego domu. Nie dziwi zatem, że zarówno rodzice i producenci przywiązują niemałą wagę do tego, by foteliki, które są dostępne na rynku były przede wszystkim bezpieczne, ale także nowoczesne i posiadały wszelkie wymagane atesty. Mają przecież za zadanie chronić coś dla nas wszystkich najcenniejszego ? dzieci.

Typologia
Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji zaznajomić się ze specyfikacją poszczególnych fotelików, produkowanych dla konkretnych grup wiekowych, poniższa typologia z pewnością okaże się przydatna. Foteliki samochodowe dla dzieci, produkowane są z myślą o czterech grupach wiekowych. Grupa 0+ to foteliki, które są montowane tyłem do kierunku jazdy i – jak się można domyślać – powstały by przewozić maleńkie dzieci, takie jak noworodki i niemowlęta 0 – 13 kg. Do grupy 1 należą foteliki przeznaczone dla dzieci w wieku 3-4 lat, takich, które ważą między 9 – 18 kg. Grupa 2-3, to już masywniejsze foteliki, często wyposażone w siedzenie podwyższające, dla znacznie starszych dzieci, które ważą 15 – 36 kg.

Przed zakupem
Ponieważ zakup fotelika to inwestycja wiążąca przez długi okres czasu, polecamy przed podjęciem decyzji o wyborze modelu i marki, rozważyć kilka aspektów. To, z pewnością pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań nietrafnym wyborem, a zarazem zapewni maksymalny poziom bezpieczeństwa twojemu dziecku.

– fotelik musi być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka,
– przed zakupem dobrze jest sprawdzić, jakie oceny wybrany model otrzymał w testach ADAC,

– jeśli już jesteś zdecydowany na konkretny model, zadaj sobie trochę trudu i pojedź do sklepu, w którym jest sprzedawany. Tam możesz sprawdzić, czy dany fotelik można łatwo i stabilnie zamontować w twoim samochodzie,
– zanim zamontujesz fotelik, poproś sprzedawcę o instrukcje, lub sam się z nimi zapoznaj, a zapoznawszy – bezwzględnie do nich stosuj,

– podróżując z dzieckiem zapiętym w foteliku, pamiętaj, by uprzednio zawsze mocno ściągnąć uprząż pasów fotelika (choć wydaje się to nieprawdopodobne, tu każdy centymetr może mieć znaczenie w razie wypadku),
– uważaj, by nie popaść w rutynę i nawet przytwierdzając fotelik do siedzenia po raz setny, wciąż poświęcaj tej czynności pełną uwagę.

Co na to przepisy?
Foteliki samochodowe to nie fanaberia producentów i decydentów, ustanawiających prawo drogowe i zasady użytkowania pojazdów. Drobiazgowe testy wielokrotnie udowodniły, że siły, działające na samochód podczas wypadku, potrafią być zabójcze dla małego dziecka. Chroniąc jego życie i zdrowie, należy bezwzględnie używać fotelika i od tej reguły nie ma żadnych odstępstw. Po stronie żelaznej logiki stoi także prawo i kodeks drogowy. Począwszy od 1999 r., każde dziecko poniżej 12 roku życia lub to, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu, musi być przewożone w odpowiednim foteliku z homologacją, która dopuszcza sprzedaż danego modelu na rynku europejskim. Wszelkie inne metody transportu dziecka, włączając w to podróż z zapiętymi pasami, grożą otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 150 zł i 6 punktami karnymi.

Oferty fotelików znajdziesz w serwisie znajdzto.pl.

Więcej informacji o doborze fotelika przeczytasz w tym artykule.