Fakty i mity o samochodowych instalacjach LPG

W ostatnim czasie można zaobserwować swoisty renesans zainteresowania gazem LPG wśród polskich kierowców. Chyba nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, iż jest to aktualnie najtańszy sposób na poruszanie się samochodem każdego dnia. Warto jednak pamiętać, że instalacja LPG, jak każdy element w samochodzie, wymaga odpowiedniej dbałości.

Takie są fakty

Cóż, skoro popularność instalacji LPG rośnie w tak lawinowym tempie, to może czas zastanowić się, co powoduje że kierowcy tak chętnie sięgają po tego rodzaju rozwiązanie. Z pewnością jednym z czynników które decydują o popycie na tego rodzaju rozwiązania jest fakt, że możemy kupić zupełnie nowe auto z fabryczną instalacją LPG, na przykład Landi Renzo Omegas. Wydaje się, że jednym z czynników który zniechęcał wiele osób do zakładania LPG był fakt, iż montaż takiej instalacji w nowym aucie często powodował utratę gwarancji.

Teraz, gdy kupisz auto z instalacją założoną jeszcze w fabryce, nie tylko nie tracisz gwarancji producenta, lecz również możesz serwisować tę instalację w tym samym miejscu, gdzie serwisujesz swój samochód. Kolejny atut LPG to fakt, że instalacja generuje naprawdę minimalne koszty obsługi, szczególnie w stosunku do kwot, jakie możemy zaoszczędzić tankując autogaz do naszego samochodu. Poszczególne komponenty instalacji gazowych nie kosztują wiele, szczególnie jeśli porównamy sobie ich ceny z sumami, które musielibyśmy wydać na ?wyleczenie? typowych bolączek aut z silnikiem Diesla.

 

Mity na temat LPG

Autogas / LPG pump isolated on white background. 3D render.
Wielu Polaków jest święcie przekonanych o tym, że instalacja gazowa w samochodzie niszczy silnik. To przekonanie jest wciąż żywe po tym, jak na przełomie lat 80 i 90 nasi rodacy zaczęli masowo zakładać LPG do swoich aut. Brakowało jednak wtedy zarówno specjalistów jak i części, w rezultacie czego instalacje często powodowały ogromne problemy. W tej chwili jednak, dostęp do części czy usług serwisowych jest wręcz idealny, dlatego nie ma co się obawiać o kondycję silnika naszego auta (pod warunkiem regularnego serwisowania). Kolejna kwestia to koszty. Choć cena instalacji gazowej z górnej półki jest dziś o wiele niższa niż jeszcze kilka lat temu, część osób nadal rezygnuje z założenia gazu do samochodu, tłumacząc to rzekomo wysokimi kosztami. Prawda jednak jest taka, że inwestycja tego rodzaju zwróci się bardzo szybko. Porównajcie, zresztą, koszt zakupu jednego litra benzyny czy oleju napędowego oraz cenę metra sześciennego gazu LPG! Co by nie mówić, ten ostatni jest ponad dwukrotnie tańszy niż pozostałe paliwa. Istnieje jeszcze jeden mit – o tym, jakoby instalacja LPG pogarszała osiągi auta. Nic bardziej mylnego – odpowiednie strojenie LPG rozwiąże ten problem.

 

Podsumowując?

Czy warto założyć LPG do samochodu? Cóż, przy obecnych cenach paliw oraz niewielkich kosztach montażu instalacji, zdecydowanie warto rozważyć taki krok. Montaż LPG praktycznie nie ma wpływu na kondycję samochodu, a pozwala odczuć spore oszczędności.