Dlaczego warto nosić kamizelkę odblaskową?

odblaski-2

O konieczności regularnego sprawdzania stanu technicznego samochodu zimą nie trzeba przekonywać kierowców. Sprawne i czyste reflektory pozwalają są niezbędne, by bez problemu stawić czoła szybko zapadającej ciemności i kiepskim warunkom pogodowym. Jednak dobra widoczność na drodze powinna być istotna nie tylko dla właścicieli czterech kółek.

Nie tylko kierowcy powinni dbać o to, by dobrze widzieć, to co dzieje się na drodze i być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo musi być równie istotne dla pieszych i rowerzystów, ponieważ dobra widoczność może być decydującym czynnikiem, który pomoże im uniknąć wypadku drogowego.

Kamizelki odblaskowe mogą uratować Ci życie!

Jesienią i zimą, kiedy panują wyjątkowo niesprzyjające warunki pogodowe najlepiej jest nosić okrycia w jasnych kolorach i dodatkowo zakładać kamizelkę odblaskową. Dzięki temu znacznie można poprawić swoją widoczność na drodze i umożliwić kierowcom wykonanie odpowiednich manewrów, jak chociażby zmniejszenie prędkości czy ominięcie.

Piesi w jasnych ubraniach są widoczni dla kierowców już z odległości do 80 metrów. Przy ciemnych okryciach i w trudnych warunkach np.: w deszczu, czy przy opadach śniegu odległość ta maleje do nawet 20 metrów. Odzież z elementami odblaskowymi np. kamizelką odblaskową pozwala zwiększyć ten dystans od 150 do nawet 300 metrów – mówi Aneta Niciak z portalu odblaski24.com.pl.

Jak istotne są to zagadnienia pokazują statystyki. W wypadkach z udziałem pieszych zginęło w ubiegłym roku aż 1116 osób! Wielu z nich można było uniknąć, gdyby tylko byli lepiej widoczni dla nadjeżdżających kierowców.

Kamizelka odblaskowa: co mówi prawo?

Stosunkowo niedawno wprowadzone przepisy są odpowiedzią na tak dużą liczbę wypadków z udziałem pieszych. Od sierpnia 2014 roku wszyscy piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, o ile nie jest to chodnik lub miejsca przeznaczone wyłącznie dla pieszych, powinni nosić elementy odblaskowe. Niefrasobliwość w tym zakresie w najlepszym razie może skończyć się mandatem do wysokości 500 zł. W najgorszym może kosztować czyjeś zdrowie lub życie. Pamiętajmy o tym, że na rynku gadżetów odblaskowych jest więcej możliwości niż kamizelki odblaskowe. Oferowane rozwiązania każdy może dopasować do swoich potrzeb – np. rowerzyści znajdą specjalne szelki czy opaski, a piesi zawieszki, chusty czy worki.

Nikt nie zadba o nasze bezpieczeństwo lepiej niż my sami. Dlatego poruszając się po zmroku zawsze warto zakładać kamizelkę odblaskową. Nie ma znaczenia, czy poruszamy się na rolkach, czy rowerem, albo wybieramy się na spacer, czy wieczorny jogging. Tę radę powinni sobie wziąć do serca zwłaszcza piesi, ponieważ ich szanse na wyjście bez szwanku z kolizji z samochodem są praktycznie zerowe.