Czy warto kupić opony całoroczne?

opony-caloroczne

Właściwe opony to niezwykle ważny element wyposażenia naszego samochodu. Odpowiedni bieżnik stanowi amortyzację dla felgi, która z kolei pełni funkcję wentylacyjną dla układu hamulcowego. Drogi, po których się poruszamy są zazwyczaj nierówne i wyboiste. Z tej przyczyny opony muszę charakteryzować się wysoką elastycznością oraz wytrzymałością. Ich profil może być dostosowany do upodobań użytkownika. Koła o niskim profilu połączone z felgami o dużej średnicy nadają pojazdowi nowoczesnego, sportowego charakteru. Z kolei wysoki profil i mniejsza obręcz lepiej nadają się na niekorzystne warunki jazdy. Wymogiem jest jednak to, aby rodzaj opon był dostosowany do określonej pory roku, a co za tym idzie, do warunków atmosferycznych.

Opony sezonowe

Na stronie internetowej PKT.pl – spis zakładów oponiarskich znajdziemy mnóstwo serwisów, których pracownicy doradzą nam w jakie elementy najlepiej wyposażyć samochód. Opony letnie są znacznie lżejsze od tych zimowych. Ich użytkowanie wpływa na niższe zużycie paliwa. Nie nadają się jednak do stosowania podczas ekstremalnych warunków atmosferycznych. Koła zimowe natomiast gwarantują dobrą przyczepność do podłoża, nawet jeśli jezdnia jest pokryta śniegiem i lodem. Bieżnik posiada natomiast głębsze i liczniejsze rowki. Pozwala to na szybkie samooczyszczanie opony. W końcu w miesiącach zimowych często styka się ona ze śniegiem lub błotem pośniegowym. Zimowe ogumienie skraca również drogę hamowania na śliskiej nawierzchni. Wymiana opon sezonowych wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.

Opony całoroczne

Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie opon całorocznych. Zwalnia nas ono z obowiązku ponoszenia kosztów magazynowania kół oraz wymiany ogumienia. Sprawia to, że nawet najwcześniejsze opady śniegu czy mróz nie będą w stanie nas zaskoczyć. Użytkownicy chwalą sobie wysoki komfort i dużą oszczędność finansową. Podkreślają również, że nie widzą znacznej różnicy między stosowaniem gum sezonowych a całorocznych. W miesiącach letnich, nawet podczas skrajnych upałów, bieżnik nie przykleja się do asfaltu. Jazda jest przyjemna i wygodna. Zapewne większość kierowców ma większe obawy jeśli chodzi o użytkowanie produktu w okresie zimowym. Również w tym przypadku koła dobrze sobie radzą. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, że już dawno nie mieliśmy do czynienia z długą, srogą zimą. Mieszkańcy centralnej Polski już dawno zapomnieli o intensywnych opadach śniegu. Poza tym, w terenie zabudowanym jest on natychmiast rozjeżdżany albo usuwany przez pługosolarki. Podczas jazdy poza miastem zaleca się natomiast pozostawać w granicach dozwolonych limitów prędkości. 

Użytkowanie opon całorocznych ma zatem wiele zalet. Nie musimy już kalkulować w którym momencie najlepiej wykonać wymiany. Pamiętajmy jednak, że w przypadku przemieszczania się po terenach górskich warto zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie. Doskonale sprawdzają się ogumienia wyposażone w kolce lub łańcuchy. Najważniejsze jest to aby koła były dostosowane do modelu naszego pojazdu.