Cztery koła na drodze – wymiana opon

race-car-961216_1280

Świadomość kierowców co do zachowania bezpieczeństwa na drodze znacznie wzrosła. Posiadanie dwóch kompletów opon stało się normą. Zmiany klimatu wymuszają zmianę kół letnich na zimowe i zimowych na letnie. Jednak, niezależnie jaką mamy porę roku, należy zadbać o stan techniczny ogumienia. Kiedy zatem należy wymienić opony na nowe?

Bieżnik

Wskaźnik zużycia koła sprawdza się w głównych rowkach opony. Jest to standardowa procedura przy okresowych przeglądach oraz przy serwisowaniu auta w autoryzowanych salonach. Minimalna głębokość to 1,6 mm. Bieżnik w nowych oponach ma głębokość ok 8-9 mm. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa 3mm wgłębienie powinno być momentem, w którym postanowimy rozejrzeć się i kupić nowe opony.

Niewłaściwe opony

Czasem z oszczędności decydujemy się na opony, które niekoniecznie są dopasowane do naszego samochodu. Warto jednak zainwestować w bezpieczeństwo i wybrać rozmiar dedykowany do naszego modelu. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy, aby rozpoznać właściwą oponę – udaj się do serwisu, gdzie specjalista dobierze odpowiednie opony do Twojego samochodu.

Uszkodzenie

Dziury w drogach, kamienista uliczka, czy żwirowa nawierzchnia przyspieszają zużycie opon. Uszkodzenia wynikające z uderzania w przedmioty o nieregularnym kształcie mogą spowodować przebicia, pęknięcia lub liczne deformacje. Jeżeli jesteś zmuszony dojeżdżać do domu szutrówką warto trzymać opony pod okiem fachowca, który na bieżąco oceni ich stan. Również opony stare, które posiadają pęknięcia na zewnętrznych obszarach są niebezpieczne. Taka zmiana potrafi wpłynąć na przyczepność, co może okazać się zgubne w skutkach.

Przebicie

Przeciętny okres po jakim pojawia się potrzeba wymiany opon na nowe to ok. 8 lat. Jednak niespodziewany gwóźdź w kole może znacznie ten czas skrócić. Należy udać się wtedy do specjalisty wulkanizatora, lub jeśli obejmuje nas gwarancja np. do autoryzowanego serwisu Hondy. Niektóre naprawy można wykonać od ręki, głębsze zniszczenia wymagają czasu. Czasem wulkanizator jest w stanie naprawić szkody, jednak w przypadku mocnych zniszczeń zaleca się wymianę obydwu opon na tej samej osi.

Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie czterech takich samych opon zakupionych w jednym czasie. Jeżeli pod wpływem uszkodzenia jesteś zmuszony do wymiany – najlepiej wymienić jednocześnie obie opony na tej samej osi. Komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jeżeli nie masz miejsca na przechowywanie zapasowych kół, skorzystaj z hotelu na opony Hondy.