Crossover – połączenie tego, co najlepsze w motoryzacji

20160726-vwfs_crossover-audi-q3

Wybór odpowiedniego auta nie jest łatwą decyzją. Pomimo bogatej oferty koncernów samochodowych, znalezienie modelu spełniającego wszystkie potrzeby przyszłych użytkowników w pierwszej chwili może wydawać się niemożliwe. Auto pojemne i kompaktowe, szybkie i ekonomiczne, a może funkcjonalne i stylowe – połączenie wymarzone, ale czy osiągalne? Z myślą o tak rozległych oczekiwaniach nabywców powstał segment samochodów typu crossover.

Zakup nowego samochodu jest zwykle wynikiem pojawiającej się potrzeby, np. powiększenia się rodziny, zmiany miejsca zamieszkania lub po prostu zmiany upodobań kierowcy. Do niedawna jednak oczekiwania nabywców musiały ustępować miejsca ściśle określonym cechom aut przypisywanym poszczególnym segmentom. W tej chwili granice te ulegają zacieraniu, a przenikanie się parametrów charakterystycznych dla każdej z kategorii aut jest coraz bardziej widoczne. Na tej podstawie wyodrębniły się nowe, graniczne segmenty samochodów, jak np. crossover.

Crossover, czyli samochód dla kogo?

Crossover to rodzaj auta łączącego w sobie cechy różnych segmentów pojazdów. Choć ma swój początek w segmencie samochodów typu SUV, może przyjmować też cechy aut osobowych, hatchbacków czy kombi. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które mają problem ze zdecydowaniem się na auto z podstawowej klasyfikacji.

Producenci samochodów starają się połączyć najlepsze cechy każdego z segmentów, tworząc auta spełniające potrzeby klientów w jak największym stopniu. Samochód miejski z właściwościami terenówki to jeden z najczęstszych przykładów aut z pogranicza klas, czyli popularnych crossoverów.

Propozycja Audi

Ten trend pośród samochodów typu crossover zauważyły też marki premium, które regularnie rozszerzają swoją ofertę o kolejne modele w tym segmencie. Od 2011 roku na rynku dostępne jest Audi Q3, czyli dotychczas najmniejszy crossover SUV w ofercie producenta. Ten kompaktowy samochód do jazdy miejskiej charakteryzuje się przestronnym wnętrzem oraz pojemnym bagażnikiem, niczym w minivanie, z drugiej strony – względnie niewielkimi wymiarami, niczym auto miejskie, a przy okazji wyposażony jest w podwyższone zawieszenie, tak jak samochody terenowe.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów (439 cm długości, 183 cm szerokości i 160 cm wysokości), Q3 każdemu z pasażerów oferuje komfortową przestrzeń nawet podczas dłuższych podróży. Dodatkowo ten niewielki crossover z rodowodem SUVa może pomieścić aż 460 litrów w bagażniku.

Audi Q3 + kredyt = samochód premium dla każdego?

Podobnie jak rozrasta się oferta modelowa samochodów, tak zwiększa się też dostępność tych aut. Wszystko za sprawą nowoczesnych form finansowania, takich jak kredyt lub leasing. Jeszcze do niedawna zakup samochodu klasy premium dla wielu kierowców był niedoścignionym marzeniem. Teraz jest w zasięgu ich ręki, a raczej portfela. Zaciągając na Audi Q3 kredyt, można cieszyć się nowym autem z gwarancją, w zamian za atrakcyjną miesięczną ratę dostosowaną do indywidualnych możliwości nabywcy.

 

fotografia: Thomas doerfer / CC BY 3.0