Co zrobić, kiedy felgi nie pasują do modelu naszego samochodu?

felgi

Felga jest bardzo ważnym elementem wyposażenia podwozia. Umożliwia ona odpowiednią wentylację układu hamulcowego. Podczas zakupu obręczy należy brać pod uwagę nie tylko jej cenę. Ważne jest również to, czy produkt będzie pasował do modelu naszego pojazdu. Na początku należy zdecydować się na odpowiedni materiał – wyróżnia się felgi stalowe i aluminiowe. Te drugie okazują się być znacznie bardziej pożądane. Są w stanie nadać naszemu pojazdowi bardziej elegancki lub sportowy charakter. Niektórzy kierowcy preferują jednak obręcze stalowe.

Rodzaj materiału

Niektóre modele samochodów nie umożliwiają kierowcom wyboru materiału. Istnieją koła, które wymagają felg o średnicy 18 cali. Stanowi to ograniczenie jedynie do wyrobów aluminiowych. SPEEDGUM oferuje je w rozmiarach od 13 do 21 cali. Zazwyczaj produkty aluminiowe są korzystniejszym rozwiązaniem niż obręcze stalowe, które częściej ulegają zniszczeniu. Mogłoby się wydawać, że naprawa stalówek jest bardzo prosta. Polega bowiem na wyprostowaniu elementu za pomocą uderzeń młotka. Niestety częsta zmiana kształtu wpływa niekorzystnie na sztywność felgi, przez co staje się mniej funkcjonalna. Jeszcze nie tak dawno obręcze aluminiowe cechowały się bardzo wysoką ceną.

Rozmiar felgi

Rozmiar felgi jest zależny od profilu opony. Duże felgi aluminiowe w połączeniu z oponami nisko profilowymi wyglądają atrakcyjnie i nowocześnie. Rozwiązanie ma jednak swoje wady. Jazda po wszelkich nierównościach może mieć zły wpływ na koło. Opona o mniejszym profilu stanowi zbyt małą amortyzację, przez co felga bardzo szybko ulega zniekształceniu. Również zawieszenie może ulec uszkodzeniu. Zostanie ono bowiem zbytnio obciążone. Opony o wyższym profilu z mniejszymi felgami są zalecane dla tych, którzy cenią bardziej praktyczną jazdę. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się szczególnie zimą. Jest ono również rekomendowane dla młodych kierowców.

Kształt i kolor

Kształt i kolor felgi mogą sprawić, że samochód nabierze indywidualnego charakteru. Rynek motoryzacyjny stale się rozwija i producenci oferują coraz więcej wzorów obręczy. Jeżeli właścicielowi zależy na tym, aby jego pojazd wyglądał bardziej dynamicznie, zaleca się wybór felg wieloramiennych w kolorze srebrnym lub czarnym. Warto zaznaczyć, że ciemne barwy mogą symbolizować drapieżność. Rozdwajający się kształt śrub, układający się w literę Y, pozwoli uzyskać bardzo nowoczesny wygląd. Modnym rozwiązaniem stał się wybór felg wklęsłych. Produkt jest skierowany do kierowców, którzy cenią sobie niepowtarzalność.

Wybór odpowiedniej felgi może się wydawać trudnym zadaniem. Odpowiednio dopasowane obręcze wpływają bowiem na komfort jazdy. Wykwalifikowani pracownicy SPEEDGUM pomogą nam zdecydować się na najlepszy dla naszego auta produkt. Wpłynie on pozytywnie na kondycję naszego pojazdu oraz zwiększy nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy.