Co warto wiedzieć o lampach do przyczep samochodowych

Przyczepy zwiększają znacznie powierzchnię, jaką na drodze zajmuje samochód. Z tego też względu konieczne jest ich odpowiednie oznakowanie, aby były widoczne nawet z dalekiej odległości. Do tego niezbędne okazują się być lampy do przyczep samochodowych.

Dlaczego tak ważna jest obecność lamp na przyczepach?

Oczywiście, pierwsza kwestia to sprawa bezpieczeństwa. Kierowca prowadzący samochód z oświetloną w odpowiedni sposób przyczepą jest po prostu bezpieczniejszy. Jest on mniej zagrożony tym, że inny uczestnik ruchu go nie zauważy i uderzy w jego przyczepę. Ponadto, zamontowanie lamp do przyczep samochodowych jest również troską o innych uczestników ruchu. Często nieoświetlona przyczepa może być dla nich większym zagrożeniem, niż dla prowadzącego samochód ciągnący przyczepę.

Trzeba również pamiętać, że jeżdżenie bez lamp do przyczep samochodowych jest po prostu niezgodne z prawem. Mało tego, nie można instalować pierwszych lepszych lamp. Przepisy prawne jasno określają jakie lampy trzeba mocować do przyczep. Rozróżniają również rozmiary przyczep i wskazują jakie konkretnie lampy trzeba posiadać w przypadku poszczególnych z nich.

Duża i mała przyczepa

Jak wspomniano, typ obowiązkowych lamp do przyczep samochodowych uzależniony jest od rozmiaru tychże przyczep. Ciągnięta przez samochód przyczepa o relatywnie małych rozmiarach, czyli w szerokości mająca nie więcej jak co najwyżej 1,6 metra, przede wszystkim powinna mieć zamontowane zarówno z tyłu jak i z przodu odblaski. Mają mieć one kształty trójkątów. Z przodu mają to być odblaski w kolorze bieli, tylne zaś powinny być czerwone. Z tyłu dodatkowo znaleźć muszą się światła pozycyjne

Jeśli chodzi o większe przyczepy, oczywiście również muszą mieć zamontowane wszystkie te lampy, które posiadają przyczepy o mniejszej szerokości. Oprócz tego jednak, absolutnie konieczne jest zainstalowanie również tak zwanych świateł obrysowych.

Kupno lamp do przyczep samochodowych

Jest wiele miejsc, w których bez problemu kupić można lampy do przyczep samochodowych. Warto wybierać sklepy, w których oferowane są całe zestawy takich lamp. W ten sposób wystarczą jedne zakupy, aby zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne lampy.

Co więcej, wiele sklepów oferuje rabaty na pakiety lamp do przyczep samochodowych. Rzecz w tym, że po prostu bardziej opłaca się kupić je wszystkie razem niż każdą z osobna. Skoro więc nie trzeba przepłacać, to dobrze jest wybrać takie właśnie rozwiązanie. Dla dodatkowej oszczędności można wybrać również sklep internetowy, w którym przeważnie lampy są tańsze.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer.PL