Co słychać w WRC?

Występy Roberta Kubicy w od lat cieszą się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Dlatego dla wszystkich fanów krakowskiego kierowcy przeanalizujemy aktualną sytuację w WRC.

Na pewno trzynastka ale czy szczęśliwa?

Organizatorzy chyba nie są przesądni, ponieważ w tegorocznej odsłonie Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) zaplanowano, trzynaście startów podczas, których gra będzie się toczyć o miano najszybszego na świecie. Jak co roku rajdowa karawana była – i będzie – obecna na kilku kontynentach, lecz co najważniejsze dla nas Polaków w tegorocznym kalendarzu WRC znalazł się Rajd Polski, którego trasa przebiega po mazurskich drogach. Impreza odbywająca się na samym początku lipca w okolicy Mikołajek, jak co roku okazała się wielkim sukcesem organizacyjnym i przyciągnęła na trasy „oesów” wielu fanów sportów motorowych, których jak wiadomo w Polsce nie brakuje. Ostatecznie zawody zakończyły się wygraną Francuza Sebastiana Ogiera, a ósmą lokatę i punkty do klasyfikacji generalnej – ku uciesze polskich kibiców – zdobył Robert Kubica. Poza Rajdem Polski, w obecnym sezonie kierowcy mieli okazje skonfrontować swoje umiejętności już podczas siedmiu innym startów. Wśród imprez, które za nami znajdują się Rajd Monte Carlo, Rajd Szwecji, Rajd Meksyku, Rajd Argentyny, Rajd Portugalii, Rajd Włoch, wspomniany Rajd Polski oraz Rajd Finlandii. Ponadto kierowców czekają jeszcze przejazdy na trasach w Niemczech, Australii, Korsyce, Katalonii i Wielkiej Brytanii. Terminy bieżących, największych imprez w sportach motorowych możecie sprawdzić w sieci.

Lider i długo, długo nic… 

Wspomniany już wcześniej zwycięzca tegorocznej edycji Rajdu Polski, Sebastian Ogier jest prawdziwym hegemonem w klasyfikacji generalnej kierowców. Reprezentant trójkolorowych w dotychczasowych startach zgromadził na swoim koncie budzącą podziw sumę 161 punktów (stan po starcie w Finlandii). Aby uzmysłowić wszystkim jak dobry to wynik, wystarczy pokazać różnicę jaka dzieli lidera od zajmujących następne lokaty Skandynawów. Drugi Andreas Mikkelsen z Norwegii posiada 83 punkty, podium uzupełnia jego rodak Mads Ostberg z 69 oczkami na koncie, a za jego plecami czai się pochodzący z Finlandii Jari-Matti Latvala (66). Jak widać tylko jakiś wyjątkowy pech mógłby pozbawić końcowego zwycięstwa świetnie jeżdżącego Francuza (za wygranie rajdu kierowca otrzymuje 25 punktów). Jak na tle czołówki klasyfikacji generalnej wypada nasz Robert Kubica? Byłego kierowcę Formuły 1, prześladował pech podczas tegorocznych startów, w efekcie czego Polak kilkakrotnie nie dojechał do mety lub notował duże straty do rywali. Obecnie krakowianin z dorobkiem 6 oczek zajmuję 16 miejsce w gronie 23 punktujących kierowców. Biorąc pod uwagę, że do końca sezonu zostało jeszcze kilka rajdów, Kubica powinien zdobywać bezcenne doświadczenie na kolejnych „oesach”, które z pewnością przełoży się na następne punkty w „generalce”.