5 rzeczy, za które dopłacisz w wypożyczalni samochodów

5-rzeczy

Wynajmując w wypożyczalni samochód powinieneś się nastawić na to, że zapłacisz nie tylko za korzystanie z samochodu. W ostateczny koszt wynajmu wliczane są również opłaty dodatkowe, o których warto wiedzieć zanim podpisze się umowę wynajmu.

Sprawdź warunki wynajmu

Zanim wypożyczysz samochód zajrzyj na stronę internetową i sprawdź na jakich warunkach wynajmowane jest tam auto. Wpisz w wyszukiwarkę hasło np. wynajmowanie samochodów Trapani i pojawi się długa lista stron umożliwiających zarezerwowanie pojazdu w wybranym mieście w Polsce lub za jej granicami.  Przeglądając oferty wynajmu warto dokładniej zapoznać się nie tylko z cenami zaznaczonymi na stronie głównej z ofertą, ale również z dodatkowymi warunkami najmu oraz załączonym cennikiem usług, ponieważ bardzo często są tam ukryte dodatkowe opłaty. Poniżej wymieniamy najczęściej spotykane, a równocześnie najbardziej niespodziewane dopłaty.

  1. Wiek kierowcy

Choć rzadko o tym wiemy, to wypożyczalnie samochodów w swoich regulaminach często określają minimalny i maksymalny wiek kierowcy. Najczęściej jako minimum podawany jest wiek 21-25 lat, a maksymalny to 65-70 lat. Jeśli w regulaminie wypożyczalni znajduje się kryterium wiekowe wówczas osoby we wskazanych grupach wiekowych mogą mieć naliczoną dodatkową opłatę. Warto przy tym zaznaczyć, że ograniczenie wiekowe nie zawsze występuje, stąd należy to dokładnie sprawdzić, aby nie zdziwić się podczas płacenia rachunku.

  1. Staż kierowcy

W wypożyczalniach poza wiekiem kierowcy sprawdzany jest również okres posiadania prawa jazdy. Najczęściej wymagany jest co najmniej 2-letni staż w roli kierowcy. Niekiedy okres ten jest mniejszy, albo od kierowców z krótszym stażem wymagana jest dodatkowa opłata.

  1. Drugi kierowca

Do poruszania się wynajętym pojazdem ma prawo jedynie osoba podpisująca umowę z wypożyczalnią. Jeśli samochód będzie prowadziła jeszcze jedna osoba, bądź też kierowców będzie kilku, wówczas za każdego kolejnego kierującego należy uiścić dodatkową opłatę.

  1. Odbiór samochodów na lotnisku

Miejscem, gdzie bardzo często usytuowane są wypożyczalnie samochodów są okolice lotnisk. Kiedy pasażer wysiada z samolotu tuż za drzwiami, na parkingu czeka na niego wynajęte auto. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale równocześnie dość drogie. Trzeba wiedzieć, że w koszt wypożyczenia samochodu wliczona jest dodatkowa opłata lotniskowa, którą pobierają porty lotnicze za parkowanie w okolicy lotnisk.

  1. Zwrot poza godzinami pracy biura

Umowa najmu pojazdu dokładnie określa czas i miejsce jego zwrotu. Jeśli zależy Ci na zmianie miejsca lub zwrot samochodu poza godzinami pracy biura, wówczas może być naliczona dodatkowa opłata.