11 punktów bezpieczeństwa, które należy sprawdzić w samochodzie

Frau mit Sicherheitsgurt in einem Auto

Wakacyjne wyjazdy z reguły trwają co najmniej kilka dni. Każda trasa, niezależnie od jej długości, wymaga jednak, by auto było sprawne. Warto więc skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak chociażby warsztaty sieci serwisowej Euromaster, i zrobić przegląd  newralgicznych pod względem bezpieczeństwa elementów auta, tzw. 11 punktów kontroli . Pozwoli nam to na zminimalizowanie przykrych niespodzianek w trasie i zwiększenie komfortu podróży.
Oto te punkty:

 1. Zgodność opon z założeniami producenta auta – źle dopasowane opony mogą stać się przyczyną wypadku ze względu na gorszą przyczepność, zwłaszcza gdy indeksy prędkości i nośności są zaniżone w stosunku do homologacji producenta auta.
 2. Zużycie opon – warto zadbać o sprawdzenie stanu bieżnika i boków opon. Jeśli zużycie jest zbyt duże (bieżnik niższy niż wymagane prawem 1,6mm), konieczna jest natychmiastowa zmiana opon na nowe. . Podobnie w przypadku dużych wybrzuszeń widocznych na boku opony, które mogą świadczyć o uszkodzeniu konstrukcji wewnętrznej i kończą się rozerwaniem opony. Wszyscy wiemy, że opony odpowiadają za drogę hamowania i zużyte nie sprawdzą się tak dobrze, jak opony z bieżnikiem zdolnym odprowadzić wodę podczas deszczu.
 3. Ciśnienie w oponach – właściwie dobrane ciśnienie opon pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy i zmniejszenie spalania czasem nawet o kilkanaście procent. Zaniżone ciśnienie w kołach znacznie pogarsza stabilność prowadzenia auta i powoduje tzw. pływanie, śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza podczas hamowania awaryjnego.
 4. Ocena geometrii układu jezdnego – nawet bez laserowych pomiarów  spojrzenie wprawnego oka mechanika jest w stanie wykryć nieprawidłowości w ustawieniu zawieszenia, ponieważ powodują nieregularne zużywanie się bieżnika opon i zwiększają przez to hałas podczas jazdy oraz częstotliwość wymiany opon  .
 5. Koło zapasowe lub tak zwana dojazdówka, przydają się w czasie uszkodzenia którejś z 4 opon. Koło zapasowe musi być więc sprawne. Konieczne jest sprawdzenie stanu opony na zapasie i ciśnienia w kole oraz
 6. Olej silnikowy – jego poziom i zużycie warunkują prawidłową pracę silnika. W ciągu roku łatwo zapomnieć o obowiązku kontroli oleju, dlatego przed długą trasą wymiana oleju lub przynajmniej jego uzupełnienie to konieczność.
 7. Wycieraczki samochodowe – ich prawidłową praca zapewnia bezpieczną podróż podczas opadów. Jest to niewielki wydatek, a to od nich zależy, co widzimy na drodze.
 8. Płyn hamulcowy –  to kolejny element, który jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa naszej podróży. Niewłaściwy jego poziom może prowadzić do nieprawidłowego działania hamulców .
 9. Tarcze hamulcowe – są zasadniczym elementem układu hamulcowego, który koniecznie powinniśmy sprawdzić przed dłuższą podróżą. Tempo ubywania tarcz zależy mocno od stylu jazdy, więc kierowcy z ?ciężką nogą? koniecznie musza mieć świadomość na jaki estymowany przebieg mogą jeszcze liczyć.
 10. Okładziny hamulcowe – podobnie jak dwa powyższe elementy, okładziny odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo. Jeśli są mocno zużyte ? od razu wymieńmy klocki na nowe.
 11. Amortyzatory – od nich zależy nie tylko komfort jazdy, ale również droga hamowania pojazdu. Najlepsze opony na niewiele się zdadzą, jeśli amortyzatory są wybite i nie spełniają swojej roli właściwie Nie dopuśćmy do tego, by ich zużycie doprowadziło do wypadku.